arbitraż kryptowalut

Arbitraż kryptowalut – Jak zarabiać przy pomocy KoinKnight?

Po strategii HODL, tradingu i airdropach przyszła pora na kolejny sposób zarabiania na kryptowalutach. Jest to mianowicie arbitraż kryptowalut, czyli kupowanie ich na jednej giełdzie, przesyłanie na drugą i sprzedaż z zyskiem. Arbitraż jest jedną z moich ulubionych metod handlu na kryptowalutach. Dlaczego? Odpowiem na to pytanie w dzisiejszym artykule.

Na czym polega arbitraż kryptowalut?

Jak już pewnie wiesz, kryptowaluty możesz sprzedawać i kupować na giełdach kryptowalut. Ceny na każdej z nich są oczywiście kształtowane przez rynek na podstawie prawa popytu i podaży. Zazwyczaj ceny danej kryptowaluty na różnych giełdach są takie same lub bardzo zbliżone do siebie. Czasem z różnych przyczyn zdarza się jednak, że występuje istotna różnica cen.

Takie właśnie sytuacje są wodą na młyn dla osób gotowych do wykorzystania tego. Wystarczy wtedy kupić kryptowalutę po niskiej cenie, szybko przesłać ją na inną giełdę i tam sprzedać drożej. W teorii jest to dość proste, ale w praktyce bywa różnie. Jest kilka problemów, które mogą wystąpić i trzeba potrafić nimi dobrze zarządzić.

Arbitraż kryptowalut – jakie problemy mogą wystąpić?

Na ogół arbitraż kryptowalut rozpoczyna się w momencie kupna kryptowaluty na jednej z giełd. Przed zakupem ryzyko ogranicza się w zasadzie tylko do kosztów przygotowania takiej transakcji, czyli np. przesłania środków na daną giełdę. Nie będą to duże koszty, ale trzeba wiedzieć, że mogą one również wystąpić.

Od momentu zakupu wszystkie działania sprowadzają się w zasadzie do tego samego – sprzedaży zakupionych kryptowalut po wyższej cenie. Po drodze może wystąpić kilka zdarzeń, które to uniemożliwią lub znacznie utrudnią.

Długi czas przesłania kryptowalut

Pierwszym problemem przy typowym arbitrażu jest czas przesłania środków z jednej giełdy na inną. Standardowo sama operacja powinna zająć od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie może się okazać, że cena na docelowej giełdzie już spadła, a cała okazja jest już nieaktualna. Na czas przesłania kryptowaluty składają się trzy etapy:

  • „Wyklikanie” polecenia transferu oraz jego potwierdzenie – aby to zrobić, potrzebujesz sprawdzić adres do wpłat na giełdzie docelowej. Wiąże się to z zalogowaniem na nią oraz często dwuetapowym uwierzytelnieniem. Potem musisz wprowadzić wszystkie dane i najczęściej potwierdzić wypłatę klikając w link przesłany mailem.
  • Oczekiwanie na zatwierdzenie transferu przez giełdę źródłową – nie powinno to trwać dłużej niż kilka minut. Może się czasem zdarzyć przestój na tym etapie, szczególnie w sytuacji, gdy wielu użytkowników nagle chce przesłać tę samą kryptowalutę.
  • Czas przesyłu kryptowaluty przez sieć – każda giełda wymaga dla danej kryptowaluty określoną ilość potwierdzeń transakcji z sieci. Po wystąpieniu bloku z Twoją transakcją w blockchainie musisz więc jeszcze odczekać, aż pojawi się pewna ilość kolejnych bloków. Możesz to wszystko śledzić w blockchainie, posiadając ID transakcji, które zazwyczaj udostępnia giełda źródłowa po dokonaniu transferu. Największa część kryptowalut oparta jest o protokół ERC20, gdzie uzyskanie ilości 30 potwierdzeń trwa od kilku do kilkunastu minut.

W większości przypadków czas przesłania kryptowalut na inną giełdę jest zatem do przewidzenia. Za każdym razem trzeba skalkulować ryzyko tego, że po zaksięgowaniu środków na drugiej giełdzie okazja sprzedażowa już przestanie być aktualna.

Koszt przesłania kryptowalut

W przeciwieństwie do czasu transakcji, jej koszt możesz najczęściej dokładnie poznać jeszcze przed wysłaniem środków. W większości przypadków koszt ten jest stały, niezależny od wielkości transferu i wyrażony w przesyłanej kryptowalucie. Na przykład przesyłając kryptowalutę Lisk z giełdy BitBay na dowolną inną giełdę, zawsze zapłacisz 0,1 LSK kosztów transakcyjnych. W tym momencie jest to równowartość 1,10 zł, co jest niewielkim kosztem. Z kolei wysyłając Bitcoina z giełdy HitBTC, zapłacisz już 0,0009 BTC, czyli obecnie aż ok. 180 zł. Koszt transferu zawsze trzeba mieć wliczony, kalkulując arbitraż. Co ważne, jest on niezależny od przesyłanej kwoty, a to premiuje osoby obracające większym kapitałem.

Brak możliwości przesłania kryptowaluty

Przed kupnem kryptowaluty w celu przesłania jej na inną giełdę, należy sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe. Czasem giełdy wyłączają zupełnie taką możliwość. Zdarza się, że robią to na bardzo długi okres. Nie do końca wiem, jakie są tego powody. Jeśli wiesz coś na ten temat, napisz, proszę w komentarzu. Widziałem również przypadki, gdzie kryptowalutę można przesyłać przy pomocy dwóch różnych protokołów i akurat ten, który jest nam potrzebny (bo np. giełda docelowa obsługuje tylko ten jeden) jest niedostępny. Jeśli więc swój arbitraż opierasz wyłącznie na przesłaniu kryptowalut na inną giełdę, zawsze warto sprawdzić, czy jest to możliwe. Bądź ostrożny szczególnie w przypadkach, gdy różnica w cenie utrzymuje się już dłuższy czas.

Zmiana cen

Domyślasz się już pewnie, że im więcej czasu zajmuje przesłanie środków, tym gorzej dla Ciebie. W normalnej sytuacji ceny na różnych giełdach dążą do wyrównywania się. Im więcej czasu minie od zauważenia okazji do droższej sprzedaży, tym mniejsza szansa, że okazja się utrzyma. W tym momencie bardzo ważne jest rozróżnienie dwóch różnych sytuacji:

Sytuacja pierwsza – okazyjna sprzedaż
  1. Kupujesz kryptowalutę na jednej z wielu dostępnych giełd po standardowej cenie.
  2. Widzisz, że możesz ją sprzedać na jednej konkretnej giełdzie w zawyżonej cenie.

Musisz tutaj działać bardzo szybko, aby uprzedzić inne osoby, które też chcą wykonać arbitraż kryptowalut. Często zdarza się, że zanim Twoje środki zaksięgują się na docelowej giełdzie, cała kwota zostanie już sprzedana i cena wróci do standardowej. W tej sytuacji nie masz innego wyjścia, niż sprzedać kryptowalutę w podobnej cenie, w jakiej ją zakupiłeś.

Cofając się do decyzji o kupnie, warto rozważyć, jakie masz szanse, że okazja sprzedażowa utrzyma się przez odpowiedni czas. Trzeba wziąć tu pod uwagę przede wszystkim wielkość „okazyjnej” oferty sprzedaży na docelowej giełdzie. Im więcej środków można tam sprzedać po zawyżonej cenie, tym większa szansa, że inni Cię w tym nie ubiegną. Pozytywnym sygnałem jest również zauważenie tzw. pompki na docelowej giełdzie, czyli dłuższego utrzymywania się wielu ofert w wysokiej cenie, które są ponawiane po ich zrealizowaniu.

Sytuacja druga – okazyjne kupno
  1. Kupujesz kryptowalutę w bardzo okazyjnej cenie, która jest dostępna tylko na jednej giełdzie.
  2. Widzisz, że możesz ją sprzedać drożej na wielu innych giełdach.

Sytuacja ta jest dużo bardziej komfortowa. Kupując kryptowalutę po zaniżonej cenie, w zasadzie już w tym momencie jesteś wygrany. Możesz zastanowić się, w jaki sposób zaksięgować zysk. Pierwsze wyjście to przesłanie środków na dowolną inną giełdę i sprzedaż po standardowej cenie z zyskiem. Drugim wyjściem jest przeczekanie sytuacji i sprzedaż kryptowaluty na tej samej giełdzie po tym, gdy cena powróci do standardowego poziomu. Podejmując decyzję o tanim kupnie kryptowaluty, warto sprawdzić, czy nie będzie problemów z jej przesłaniem na inną giełdę oraz czy płynność na danym rynku nie jest bardzo niska, co mogłoby nam utrudnić sprzedaż.

Arbitraż kryptowalut – jak zacząć?

Skuteczny arbitraż kryptowalut wymaga posiadania środków na kilku giełdach kryptowalut oraz sposobu na wyszukiwanie sytuacji arbitrażowych.

Giełdy kryptowalut – zakładanie kont

Pierwszym zadaniem będzie założenie kont na odpowiednich giełdach kryptowalut. Poniżej przedstawiam listę giełd, które sprawdziłem osobiście i na których możesz wykonywać arbitraż kryptowalut. W większości przypadków będą one wymagały potwierdzenia Twojej tożsamości przy rejestracji – jest to normalna praktyka. Konta możesz założyć, klikając w nazwę giełdy:

Binance – Największa giełda na świecie. Wysokie obroty i duża płynność. Nie znajdziesz tu raczej mega-okazji do zakupu, ale zawsze sprawnie sprzedasz kryptowaluty po cenie rynkowej.

Bittrex – Jedna z większych i bardziej znanych giełd, ale ma mniejsze obroty niż Binance. Zdarzały mi się tu ciekawe sytuacje, np. nagłe wzrosty, które pociągały za sobą nawet kurs na Binance.

Zonda (dawniej BitBay) – Giełda założona przez Polaków, dobra do kupienia pierwszych kryptowalut za złotówki. Dość często zdarzają się tu drobne różnice w cenach w stosunku do innych giełd. Bardzo spektakularnych sytuacji natomiast raczej bym się tam nie spodziewał.

Poloniex – Przyzwoita giełda, na której warto mieć trochę środków w zanadrzu. Czasem można spotkać tam jakieś okazje.

HitBTC – Bardzo specyficzna giełda. Często zdarzają się tam bardzo duże różnice w cenach, które są trudne do wyjaśnienia. Rodzi to wiele okazji, ale trzeba przy nich bardzo uważać. Wiele kryptowalut ma tam bardzo niską płynność, co utrudnia sprzedaż. Zdarzają się też problemy z wypłatą niektórych kryptowalut. Koszty wypłat są tam również bardzo wysokie. Giełda wysokiego ryzyka, gdzie można trafić świetną okazję, ale też zamrozić kapitał na dłuższy czas.

OKex, Gate.IO, KuCoin – inne giełdy, na których mam konto, ale bez większych doświadczeń.

Gdy już założysz konta, rozłóż kapitał mniej więcej po równo na wszystkich giełdach. Jeśli nie wiesz jak kupić pierwsze kryptowaluty, zapoznaj się z tym artykułem. Do przesyłania środków używaj kryptowalut z niskimi opłatami za transfer (np. XRP, NEO, DOGE), a już po przesłaniu wymień je na USDT lub BTC. To za te waluty będziesz najczęściej dokonywał szybkich zakupów.

Poznaj najważniejsze kryptowaluty

Aby lepiej rozumieć rynek, warto wiedzieć, czym charakteryzują się najważniejsze kryptowaluty i jaka jest ich funkcjonalność. Dla subskrybentów mojego bloga udostępniam bezpłatnie autorskie zestawienie 20 najważniejszych moim zdaniem kryptowalut wraz z ich krótką charakterystyką. Gwarantuję, że po zapoznaniu z tym raportem będziesz czuł się pewniej w świecie kryptowalut. Aby pobrać zestawienie, zostaw mi swego maila, a natychmiast otrzymasz dostęp do raportu.


Arbitraż kryptowalut – narzędzie

Czytając o tych wszystkich możliwych sytuacjach, pewnie zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób w ogóle szukać takich okazji. Ręczne przeszukiwanie giełd i porównywanie cen byłoby jak szukanie igły w stogu siana. Na szczęście znalazłem i przetestowałem dla Ciebie odpowiednie narzędzia.

Tak naprawdę już kilka lat temu zastanawiałem się nad próbą arbitrażu, lecz nie mogłem znaleźć ani dobrego poradnika, ani wygodnego systemu do wyszukiwania sytuacji arbitrażowych. Dzięki osobom z pewnej grupy na Facebooku dowiedziałem się o projekcie surearb.com, z którego korzystałem na początku swojej przygody z arbitrażem. Oprogramowanie miało jednak tak wysoką cenę (ok. 600 zł / m-c), że dostęp wykupowałem tylko sporadycznie. W dodatku twórcy narzędzia przestali oficjalnie przyjmować nowych członków, co zmusiło mnie do znalezienia alternatywy.

Niedawno jeden z czytelników bloga podrzucił mi inny system (KoinKnight), który wydaje się strzałem w dziesiątkę. Ma bardzo podobną, a nawet nieco większą funkcjonalność, lepszą przejrzystość, a przy tym jest 6-krotnie tańszy! Po rejestracji możesz testować narzędzie za darmo przez 2 godziny, a następnie wybrać jeden z płatnych pakietów. Zależnie od wybranego okresu ich koszt wynosi ok. 95-180 zł / miesiąc. Jest to cena za pakiet podstawowy, który moim zdaniem w zupełności wystarcza do skutecznej działalności na rynku.

KoinKnight – jak to działa?

Program analizuje w czasie rzeczywistym ceny wszystkich par kryptowalutowych na 24 giełdach i podsuwa wiele sytuacji godne uwagi. Główną funkcjonalność znajdziesz w kilku zakładkach po lewej stronie menu.

KoinKnight – zakładka „Arbitrages”

W zakładce „Arbitrages” możesz zobaczyć listę wszystkich znalezionych sytuacji arbitrażowych. Masz możliwość posortowania ich pod względem procentowej różnicy cen albo możliwej nominalnej kwoty zarobku (brana tu jest pod uwagę głębokość rynku i ilość kryptowalut możliwych do zakupu). Polecam skupiać się na arbitrażach, które mają zarówno duży procent, jak i godny uwagi volume.

KoinKnight – zakładka „Arbitrages”

Po kliknięciu przycisku „Track Live” otwiera się nowe okno z dodatkowymi informacjami odświeżanymi na bieżąco. Możesz tam zobaczyć listę zleceń na obu giełdach, koszt przesłania kryptowaluty, prowizje od kupna i sprzedaży, a nawet prognozowany czas przesłania kryptowaluty i informacje o blockchainie. Nie musisz dzięki temu nawet wchodzić na giełdę, aby szybko ocenić, czy jest to arbitraż godny uwagi.

KoinKnight – szczegóły arbitrażu

Przy okazji – powyższy screen przedstawia świetną okazję do zakupu kryptowaluty LRC na giełdzie HitBTC. Po szybkim sprawdzeniu okazało się, że na wszystkich innych giełdach LRC odnotowało szybki wzrost o ok. 4% w ciągu kilku minut, gdy tymczasem na HitBTC cena pozostawała bez zmian. Można było wtedy zakupić duże ilości LRC po zaniżonej cenie. Po kilkunastu minutach cena na HitBTC również wzrosła i można było od razu sprzedać wszystko z zyskiem ok. 5%. Posiadając na przykład 5.000 zł (oczywiście w BTC) na tej giełdzie, można było zarobić 250 zł w kilka minut.

Warto skorzystać z opcji filtrowania arbitraży, gdyż nie wszystkie będą Cię interesować. Możesz tam ustawić giełdy, które będą brane pod uwagę, z podziałem na stronę zakupową i sprzedażową. Jest również możliwość śledzenia jedynie niektórych kryptowalut.

KoinKnight – przykładowy filtr arbitraży
KoinKnight – zakładka „Ticker”

Po zauważeniu godnego uwagi arbitrażu warto szybko zorientować się, jak wyglądają ceny danej kryptowaluty na różnych giełdach. Można w tym celu posiłkować się zakładką „Ticker”. Prezentuje ona ceny zakupu i sprzedaży wybranej kryptowaluty na wszystkich dostępnych giełdach. Jest to bardzo pomocne, gdy chcemy zorientować się, gdzie cena jest zawyżona lub zaniżona.

KoinKnight – zakładka „Ticker”

Na powyższym obrazku widać, że cena zakupu na Poloniex jest nieco niższa niż na pozostałych giełdach. Można zatem liczyć na to, że niedługo cena na tej giełdzie powinna wzrosnąć. Największy zysk można jednak osiągnąć, sprzedając kryptowalutę na HitBTC, co wiąże się z dodatkowym czasem oczekiwania oraz opłatami za transfer. Jeśli taka sytuacja utrzymuje się dłuższy czas, jest duże niebezpieczeństwo, że występuje jakiś problem z przesłaniem tej kryptowaluty na HitBTC.

KoinKnight – zakładka „Pump & Dump”

W tej zakładce możesz śledzić nagłe zmiany cen kryptowalut na giełdach. Nie jest to może narzędzie służące wprost do arbitrażu, ale na pewno pomocne przy niektórych strategiach. Łatwo można wyłapać dzięki niemu np. szybką wyprzedaż powodującą chwilowe i mocne obniżenie ceny. Często po takich obniżkach cena szybko wraca do poziomu wyjściowego i można próbować to wykorzystać, kupując tanio.

Prezentowane dane możesz oczywiście przefiltrować pod względem ruchu w górę lub w dół, analizowanych giełd oraz konkretnych kryptowalut. Analizować możesz ruchy cen w ciągu ostatnich dwóch, pięciu lub dziesięciu minut.

KoinKnight – zakładka „Pump & Dump”
KoinKnight – zakładka „Alerts”

Sytuacje arbitrażowe mogą występować przez całą dobę, jednak trudno byłoby non-stop wpatrywać się w ekran w poszukiwaniu okazji. System KoinKnight pozwala na szczęście ustawić różne alerty, które natychmiast powiadomią Cię o okazjach wartych uwagi. Na początku musisz oczywiście zdefniować, czym dla Ciebie jest taka okazja. Alerty możesz ustawiać na wystąpienie konkretnych arbitraży, sytuacji „Pump & Dump” oraz na konkretną cenę konkretnej kryptowaluty.

Powiadomienia mogą do Ciebie przychodzić jako okienka wyskakujące na ekran w przeglądarce lub jako wiadomości w komunikatorze Telegram. Poniżej możesz zobaczyć ustawienia przykładowych alertów.

KoinKnight – alert na arbitraże z zakupem na giełdzie HitBTC
KoinKnight – alert na duży i nagły spadek na Binance

KoinKnight – Jaki budżet na początek?

Rozpoczynając arbitraż kryptowalut, ponosimy pewne koszty, na które musimy zarobić zyskownymi transakcjami. Pierwszym z nich jest koszt oprogramowania, a drugim koszty przesyłania kryptowalut między giełdami, które ostatnio dość mocno wzrosły. Warto więc spróbować ich unikać przesyłając środki między giełdami jak najrzadziej.

Biorąc to pod uwagę, uważam, że budżet w granicach 1000 zł można przyjąć jako wkład minimalny. Przy tak małym budżecie warto dodatkowo unikać przesyłania środków między giełdami. Z drugiej strony na początek nie zalecam też startu ze zbyt dużym budżetem. Pamiętaj, aby inwestować tylko tyle, aby ewentualna strata Cię mocno nie zabolała. Po początkowym okresie nauki, gdy poczujesz się pewniej, możesz zwiększać swój budżet. Wiem, że nie ma problemu z obracaniem przy pomocy arbitrażu kwot znacznie przewyższających 100.000 zł.

KoinKnight – jak zacząć?

Aby rozpocząć korzystanie z KoinKnight, kliknij poniższy przycisk i zaloguj się przy użyciu swego konta Google, klikając przycisk „Try it for free” lub „Sign up”.

Przy pytaniu o walutę konta polecam USD, ponieważ ceny pakietów są nominalnie takiej samej wysokości w USD jak w Euro, więc jeśli chcesz płacić mniej, logicznym wyborem są tańsze dolary.

Wersja darmowa da Ci dostęp jedynie na 2 godziny. Założenie konta odłóż zatem na moment, w którym będziesz mieć czas, aby przetestować oprogramowanie. Jeśli będziesz chciał kontynuować, wykup jeden z dostępnych pakietów – uważam, że podstawowy w zupełności wystarcza. Jego koszty są następujące:

  • 15$ – dostęp na 10 dni
  • 30$ – dostęp na 30 dni
  • 70$ – dostęp na 90 dni

Jeśli przy rejestracji skorzystasz z przycisku, który umieściłem wyżej, otrzymasz dodatkowe 10% zniżki na swoje pierwsze zamówienie.

Płatności możesz dokonać przy pomocy PayPal lub kartą (opcja „Pay with Stripe”).

Zaraz po założeniu konta polecam przemyśleć swoją strategię i od razu dostosować do niej filtry oraz alerty.

Arbitraż kryptowalut – strategia

Poniżej przedstawiam wnioski z mych doświadczeń arbitrażowych. Jeśli miałbym udzielić Ci kilku porad, to byłyby one następujące:

Bądź świadomy zagrożeń

Dobre narzędzie do wyszukiwania okazji jest tylko narzędziem i nie zrobi niczego za Ciebie. Spora część pokazywanych sytuacji arbitrażowych nie nadaje się do zagrania. Korzystanie z nich na ślepo w najlepszym wypadku jest zwykłym marnowaniem czasu. W mniej optymistycznym przypadku można niepotrzebnie ponieść koszty prowizji i transferów lub być zmuszonym do sprzedaży kryptowaluty ze stratą. Najgorzej jest natomiast zamrozić kapitał w śmieciowej kryptowalucie, której nie da się ani sprzedać w dobrej cenie, ani przesłać na inną giełdę. Radzę uważać szczególnie na podobne sytuacje na giełdzie HitBTC.

Kupuj okazyjnie!

Tak jak wspomniałem wcześniej, kupno kryptowaluty po zaniżonej cenie stawia Cię często automatycznie na wygranej pozycji. Najlepiej jest szybko kupić coś tanio i potem na spokojnie szukać miejsca sprzedaży. Dużo trudniej jest sprzedać kryptowalutę wyjątkowo drogo po uprzednim kupieniu jej na innej giełdzie i szybkim transferze.

W jaki sposób zatem stwierdzić czy cena kupna jest okazją? Najczęściej wystarczy porównać ceny z giełdy, na której kupujemy, z innymi giełdami (np. przy pomocy zakładki „Ticker” w KoinKnight). Cena na największych giełdach (np. Binance) jest prawie zawsze tą najlepiej obrazującą prawdziwą wartość kryptowaluty. Okazje do taniego kupna zdarzają się więc najczęściej na mniejszych giełdach. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na czas, przez jaki utrzymuje się okazyjna cena. Najlepsze okazje trwają krótko (zwykle od kilkunastu sekund do kilku minut). Jeśli cena jest zaniżona już od wielu dni, to prawie na pewno występuje długoterminowy problem z przesłaniem kryptowaluty na inne giełdy. W takiej sytuacji raczej nie ma co liczyć na droższą sprzedaż.

Reaguj szybko na prawdziwe okazje!

Najlepsze okazje trwają krótko. Dlatego też ważna jest umiejętność szybkiej i trafnej analizy każdego przypadku. Po podjęciu decyzji powinieneś być w stanie jak najszybciej dokonać transakcji. Niestety nie jest to proste, bo zalogowanie się do giełd nieraz wymaga podwójnej weryfikacji, załadowania odpowiedniego menu itd. Warto mieć zatem już przygotowane zakładki w przeglądarce z otwartymi i zalogowanymi kontami. Pomocne mogą być też aplikacje mobilne, na których nie jest wymagane logowanie na nowo za każdym razem. Aby otwarte zakładki nie przeszkadzały Ci w codziennej pracy, polecam zainteresować się opcją kilku pulpitów w systemie operacyjnym.

Zdarza się, że zaraz po wystąpieniu dużej okazji rynek zachowuje się nietypowo – np. kurs skacze jak szalony. Czasem warto poobserwować rynki jeszcze przez jakiś czas, bo może się okazać, że kolejne okazje do szybkiego kupna są tylko kwestią minut. Po uspokojeniu sytuacji można sprzedać kryptowaluty na tej samej giełdzie w odpowiedniej cenie. Takie sytuacje są moimi ulubionymi. Nie zdarzają się często, ale oprogramowanie, które polecam, pozwala je skutecznie wyłapać.

Analizuj każdą sytuację oddzielnie

Tak jak w wielu sprawach, dobry arbitraż kryptowalut jest sztuką balansowania ryzykiem. Dla większego potencjalnego zysku warto czasem zaryzykować, a przy bezpiecznych transakcjach nie ma powodu, aby rezygnować nawet z niewielkiego profitu. Zawsze jednak trzeba umieć zidentyfikować niebezpieczeństwa i zauważyć szanse na ponadstandardowy profit.

Analizując konkretny arbitraż kryptowalut, warto zwrócić uwagę na następujące sprawy:

  • Czy posiadasz środki do zakupu na odpowiedniej giełdzie? – a jeśli nie, to czy możesz szybko je przesłać z innej giełdy i jaki będzie tego koszt.
  • Czy będzie trzeba przesyłać zakupione kryptowaluty na inną giełdę? – Czasem można liczyć na szybką sprzedaż na tej samej giełdzie, co jest lepszą sytuacją.
  • Jaką ilość kryptowaluty możesz okazyjnie kupić lub sprzedać? – Nie warto tracić czasu na groszowe transakcje, które czasem są podsuwane przez oprogramowanie. W przypadku sprzedaży weź pod uwagę, że ktoś może Cię uprzedzić. Czy zostanie wtedy jeszcze coś dla Ciebie?
  • Czy przesłanie kryptowaluty jest w ogóle możliwe? – Sprawdź to szczególnie przy podejrzanie dużych różnicach, które utrzymują się dłuższy czas. Zwróć też uwagę na to, czy są to na pewno dokładnie te same kryptowaluty i czy działają na tym samym blockchainie.
  • Ile czasu zajmie przesłanie kryptowalut? – Czy arbitraż po takim czasie nadal będzie aktualny? Pamiętaj, że będziesz musiał wtedy być przy komputerze!
  • Opłacalność czasowa – Czy warto poświęcić godzinę na zarobienie 15 zł? Co innego możesz zrobić w tym czasie?
  • Co zrobisz, jeśli nie zdążysz drożej sprzedać? – Przeanalizuj możliwość sprzedaży w standardowej cenie, sprawdź płynność rynków.
  • Ile czasu utrzymuje się okazja? – Im dłużej, tym większa szansa, że ktoś Cię uprzedzi oraz że występują jakieś problemy z przesłaniem kryptowalut.
  • Jaki może być powód zaistnienia tej okazji? – Na przykład ktoś nagle sprzedał dużą ilość kryptowaluty (przez pomyłkę?), co obniżyło kurs na jednej giełdzie? A może jest jakaś zorganizowana akcja „pompowania” kursu na jednej z giełd? Może kurs BTC nagle się gwałtownie zmienia, co powoduje chwilowe okazje (mogą trwać dłużej w nocy)? Odkrycie powodu może Ci pomóc przewidzieć, co się stanie później.

Arbitraż kryptowalut – przykłady zagrań

Przykład 1

Na poniższym obrazku widać przykładowy arbitraż kryptowalut (screen z aplikacji surearb.com)

Mamy tu okazję polegającą na kupnie kryptowaluty NEU na giełdzie HitBTC w cenie 1065-1072 Satoshi i możliwości sprzedaży jej na giełdzie BitBay w cenie 1290 Satoshi, czyli 21% drożej. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, która z tych cen jest okazyjna. Niestety nie można sprawdzić wartości NEU na innych giełdach, bo jest ona notowana jedynie na tych dwóch.

W takim wypadku spoglądamy na głębokość rynku. Okazuje się, że na HitBTC po ofertach w cenie 1065-1072 Sat kolejne są dopiero w cenie 1212 Sat. Podobna sytuacja jest na BitBay – pewną ilość NEU można sprzedać w dobrej cenie 1290 Sat, ale kolejne już dopiero za 1170 Sat. Rynki na obu giełdach nie są więc zbyt płynne. Jest natomiast szansa na droższą sprzedaż całego wolumenu dostępnego w cenach 1065-1072. Aplikacja pokazuje nam szacowany zysk takiej operacji na 23,41 zł przy dość szybkim transferze (4 min). Wiemy jednak, że giełda HitBTC jest problematyczna, jeśli chodzi o wypłaty. Ich szybkości nie można ufać, a opłaty za transfery są nienaturalnie wysokie. Sprawdźmy więc…

Po wejściu na stronę HitBTC okazuje się, że koszt transferu z giełdy HitBTC wynosi aż 73 NEU. Jest to prawie 27 zł, a taki koszt zniweczyłby cały zysk. Pozostaje nam więc tylko opcja kupna NEU w cenie, która wydaje się okazyjna i liczenie na to, że sprzedamy go za jakiś czas drożej na tej samej giełdzie. Przy okazji trzeba pamiętać, że możemy zamrozić te środki na jakiś czas. Moim zdaniem można w tej sytuacji tego spróbować, o ile nie zużyje się na to wszystkich środków na tej konkretnej giełdzie. Bywają po prostu na niej lepsze okazje.

Przykład 2

Czas na zaprezentowanie prawdziwego kąska… Spójrz na ten obrazek:

Mamy tu potężną różnicę w cenie kryptowaluty CMCT pomiędzy giełdami HitBTC oraz Bittrex. Druga z nich jest jedną z największych giełd, więc można przypuszczać, że obroty na niej są większe (można to sprawdzić choćby na coinmarketcap.com). Na tej podstawie można sądzić, że to raczej cena na HitBTC będzie dążyć do ceny na Bittrex, a nie odwrotnie. Cena na Bittrex wynosi 60 Satoshi, a tymczasem na HitBTC ktoś chce sprzedać dużą ilość po cenie 0,0005 $, czyli, uwaga, mniej niż 8 Satoshi! Dodatkowo widać, że głębokość rynku na Bittrex wygląda dość standardowo (po ofercie za 60 Sat są zaraz kolejne w podobnych cenach), a na HitBTC jest tylko kilka tak tanich ofert, a pozostałe są już ok. 2x droższe.

Po zerknięciu na wykres okazało się w dodatku, że na HitBTC cena zwykle była podobna do Bittrex. Teraz natomiast w ciągu kilkudziesięciu minut nastąpiło ogromne tąpnięcie. Jest to bardzo silny sygnał do zakupu jak największej ilości CMCT na giełdzie HitBTC. Nawet jeśli pojawią się problemy z przesłaniem, to na HitBTC prędzej czy później cena powinna się wyrównać, a zapas jest potężny.

Screen został zrobiony kilka minut po tym, gdy kupiłem CMCT za wszystkie środki na giełdzie HitBTC (ok. 300$) w cenie 0,001$, czyli 2x drożej, ale i tak była to świetna okazja. Nie przesyłałem kryptowaluty na inną giełdę, lecz czekałem aż kurs na HitBTC wzrośnie. W okresie, gdy się stabilizował, zawarłem jeszcze kilkanaście transakcji kupna i sprzedaży w parach do USDT oraz BTC i po 2 godzinach miałem na koncie równowartość ok. 1000$. Zysk w tej sytuacji wyniósł ok. 2200 zł i było to moje najlepsze rozegranie sytuacji arbitrażowej. Strach pomyśleć ile można było wyjąć, gdyby mieć na HitBTC więcej środków i dokonać zakupu jeszcze 2x taniej…

Arbitraż kryptowalut – czy warto się tym zajmować?

Arbitraż kryptowalut na pewno jest bardzo ciekawym i godnym uwagi sposobem na zarobek. Tradycyjnie jednak sam powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to coś dla Ciebie. Aby pomóc podjąć decyzję, przedstawiam w skrócie największe zalety i wady arbitrażu:

Zalety arbitrażu

  • możliwość trafiania naprawdę świetnych okazji – W poprzednim rozdziale opisałem arbitraż, na którym w kilka godzin zarobiłem ok. 2200 zł.
  • brak limitów – W arbitrażu inwestujesz tyle pieniędzy, na ile masz ochotę i nikt nie nałoży na Ciebie żadnego limitu. Zdarzają się arbitraże, gdzie możesz zainwestować dziesiątki tysięcy dolarów (przykład możesz zobaczyć wyżej, przy omówieniu zakładki „Arbitrages”) i nadal zarobić kilka procent kapitału w kilka minut.
  • stosunkowo duże bezpieczeństwo – oczywiście porównując z innymi sposobami zarobku na kryptowalutach. Stosując się do reguł, zdecydowana większość transakcji kończy się zyskiem, a te mniej udane często można wyprowadzić na zero.
  • można to połączyć ze strategią HODL – W momencie, gdy nie robisz żadnych transakcji, po prostu trzymasz BTC na różnych giełdach. W przypadku wzrostu jego wartości również zatem zyskujesz.
  • arbitraż jest po prostu ciekawy – ja przynajmniej tak to oceniam. Każda sytuacja jest inna, wymaga własnej analizy, a czasem dobrego refleksu.

Wady arbitrażu

  • występowanie kosztu stałego – gdyby oprogramowanie do wynajdowania sytuacji arbitrażowych było darmowe, na pewno chętniej zajmowałbym się tym „przy okazji”, szczególnie przy cenie oprogramowania, które używałem wcześniej (surearb w cenie 600 zł / m-c). Teraz przy korzystaniu z KoinKnight nie jest to już duży problem.
  • wymaga umiejętności – trzeba być przynajmniej w podstawowym stopniu obeznanym z rynkami kryptowalut, a także mieć opanowane przesyłanie kryptowalut między giełdami.
  • konieczne przygotowanie techniczne – chodzi o założenie kont na wielu giełdach, wpłatę środków i rozłożenie ich równomiernie na różnych giełdach.
  • pochłania czas – okazje na rynkach trafiają się o różnych porach dnia i nocy. Aby z nich skorzystać, trzeba być przy komputerze bez innych pilnych zajęć.
  • wymaga aktywności i skupienia – warto mieć komputer przygotowany cały czas do transakcji (otwarte zakładki itp.), a także szybko analizować alerty z oprogramowania. Jeśli robimy w międzyczasie coś innego, pilnowanie arbitrażu może rozbijać produktywność w innych dziedzinach.

Podsumowanie

Ja wykorzystywałem arbitraż kryptowalut w sumie przez około pół roku, korzystając z poprzedniego, drogiego narzędzia surearb.com. Niedawno wróciłem w celu przetestowania lepszego narzędzia. Okazało się, że wiele się nie zmieniło i nadal występują dobre okazje do zarobku. Minusem jest dla mnie konieczność dość dużego zaangażowania umysłu i czasu, co rozprasza mnie przy codziennej pracy z innymi projektami. Być może jednak Tobie nie będzie to przeszkadzać.

Potencjał arbitrażu jest naprawdę wysoki, a górny limit zarobków możliwych do osiągnięcia w zasadzie nie występuje. W tym artykule daję Ci gotowe, sprawdzone i tanie narzędzie do arbitrażu. Jeśli jesteś obeznany z kryptowalutami i masz nieco wolnego czasu, to uważam, że warto się zainteresować. Decyzję jednak podejmiesz oczywiście samodzielnie.

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy i chciałbyś mnie wesprzeć, możesz postawić mi kawę 😉

Jeśli jeszcze nie pobrałeś mego autorskiego raportu o 20 najważniejszych kryptowalutach, możesz zrobić to teraz:)


Powiązane artykuły

streakk staking crypto

STREAKK – Staking kryptowalut na bezpiecznym portfelu

Wartość rynku kryptowalut szacuje się obecnie na ponad 1 bilion dolarów. Spora część tych aktywów

Zeniq/Tupan Minting – czy warto inwestować?

Pomimo spadków na rynku kryptowalut, branża blockchain nadal aktywnie się rozwija. Budowane są systemy, które
koparka helium

Koparka HNT (Helium) – jak otrzymać ją od firmy iHubGlobal?

Już od kilku lat kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej popularne. Ceny koparek wykonujących jałowe

10 thoughts on “Arbitraż kryptowalut – Jak zarabiać przy pomocy KoinKnight?”

    1. Dzięki.
      Granie arbitrażu nie kłóci się z hold, bo i tak przez większość czasu posiada się BTC, tyle tylko, że na różnych giełdach.

  1. Ta strona surearb.com to oszuści. Po opłaceniu dostępu nic się nie dostaje. Promujesz Kamil oszustów

  2. Witaj Kamil, czy SureArb jeszcze funkcjonuje? Strona nie wygląda jakby cokolwiek tam działało, po zalogowaniu z Twojego linka pojawia się informacja o konieczności wpłaty jakiejś astronomicznej sumy… Chętnie spróbowałbym system płacąc za jeden dzień/tydzień i ewentualnie przedłużyłbym subskrypcję ale na stronie z wyborem planu jest informacja „only private sale”. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Tomek

    1. Dowiedziałem się właśnie, że projekt surearb.com został zamknięty dla nowych użytkowników. Na ten moment niestety nie mogę polecić żadnego innego sprawdzonego softu do arbitrażu 🙁

  3. Dysponujemy programem do automatycznego arbitrażu dla kilku kont. Dla dwóch kont możemy odsprzedać. Program jednocześnie kupuje i sprzedaje ustawione krypto, przy ustawionym minimalnym zarobku. Możliwość ustawienia automatycznego rebalancingu. Program dla zaawansowanych – konieczność ustawienia wielu parametrów początkowych, w tym API. Dla automatycznego arbitrażu, trzeba posiadać aktywa na kilku giełdach, gdzie wykazywane są różnice cen. Stąd dobrze jest posiadać minimum ok. 10.000 USD w aktywach. Obsługiwane giełdy to: Bittrex, Binance, Bitfinex, BitMEX, Bitstamp, Gdax, Huobi, Cex.io, Exmo, Kraken, Poloniex, HitBTC.
    Cena jednorazowa. Program jest na własnym PC, a nie w chmurze = bezpieczeństwo. Dla zainteresowanych mail: pzu270@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *