czas to pieniądz

Czas to pieniądz! Czy na pewno?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie są dwa najważniejsze zasoby współczesnego człowieka? Idę o zakład, że większość osób w pierwszej chwili wskazałoby na pieniądze. Na co jednak przyda Ci się hipotetyczna cała góra pieniędzy, jeżeli nie będziesz mieć czasu, aby z nich dobrze korzystać? Co więc jest ważniejsze – czas czy pieniądze? Czy można powiedzieć, że czas to pieniądz?

Czas to pieniądz – w czym jest problem?

Znasz na pewno niejedną osobę, która dobrze zarabia – ma dobrze płatne stanowisko, wysoką posadę, ważną rolę w firmie i… coraz więcej obowiązków? No właśnie… Sądzę, że w dzisiejszych czasach wcale nie jest trudno zarobić dobre pieniądze. Jeśli jest się w miarę ogarniętym i zastosuje kilka prostych zasad, naprawdę nie jest wielką sztuką zatrudnić się w korporacji, wykonywać dobrze swoją pracę, czekać na awanse i coraz wyżej płatne propozycje. Na pewno znasz przynajmniej kilka osób, którym w życiu w ten sposób się powodzi… Zadaj sobie jednak pytanie, czy te osoby mają tyle czasu, aby swobodnie umówić się z Tobą na kawę, czy wyjechać w góry?

Najczęściej ze wzrostem płac wiąże się zwiększenie ilości obowiązków, a nieraz też konieczność poświęcania pracy coraz większej ilości czasu. Zadam Ci teraz trudniejsze pytanie: Czy znasz osoby, które posiadają jednocześnie dużo pieniędzy i dużo czasu? O to jest już dużo trudniej… Ja obecnie posiadam dużo czasu oraz taką ilość pieniędzy, która pozwala mi nie martwić się szczególnie o stan finansów. Jestem natomiast zdania, że znacznie łatwiej wypracować sobie stałe dodatkowe pieniądze, mając do dyspozycji dużą ilość czasu. Trudniej za to wypracować sobie na stałe dodatkową ilość czasu, zarabiając dużą ilość pieniędzy na etacie 🙂

Czas to pieniądz? Czy na pewno?

Bardzo trudno jest policzyć wszelkie zasoby pieniędzy na świecie. Tak naprawdę nikt nie wie ile ich jest, gdyż ciągle są dodrukowywane. W zasadzie jest ich tak dużo, że może się zdarzyć (np. w przypadku kryzysu), że będzie ich praktycznie nieskończona ilość. Łatwo za pomocą pieniędzy kupić czyjś czas – robi tak prawie każda firma zatrudniająca pracowników. Z jej perspektywy można powiedzieć, że czas to pieniądz. Czy jednak jesteś w stanie za pieniądze dokupić czas sam dla siebie? Oczywiście, że nie! Dlatego twierdzę, że z perspektywy zwykłego człowieka nie można powiedzieć, że czas to pieniądz! Czas jest wartością ważniejszą niż pieniądze!

Olśnienie

Gdy byłem na studiach, mój brat zaproponował mi ekstra wycieczkę – lot za granicę na kilka dni. Był to wyjazd z fajnymi ludźmi, do pięknego miasta jakim jest Edynburg. Generalnie propozycja obok której nikt rozsądny nie przejdzie obojętnie. Szkopuł był tylko jeden – lot jest w środku tygodnia, a ja przecież mam regularne zajęcia na studiach informatycznych. Akurat tego tygodnia trafiło się nawet jedno zaliczenie na pracowni specjalistycznej. Zadałem sobie wtedy kilka pytań, na które starałem się szczerze odpowiedzieć. Rozumowanie to doprowadziło mnie do prostej odpowiedzi na mój dylemat. Brzmiało ono następująco:

Po co studiuję? – Aby w przyszłości dostać pracę. Po co chcę dostać pracę? – Żeby zarobić pieniądze. Po co właściwie potrzebuję pieniędzy? – Żeby kiedyś, gdy będę już miał ich dużo, móc z nich swobodnie korzystać. Jak natomiast chciałbym w przyszłości wykorzystać swoje pieniądze? Na przykład lecąc z bliskimi mi ludźmi na fajną wycieczkę do pięknego miejsca… A więc zaraz zaraz… Skoro moje studia służą temu, aby kiedyś, w przyszłości, może… jeżeli mi się powiedzie… i jeśli do tego czasu nie wpadnę pod pociąg… wybrać się z fajnymi ludźmi na ciekawą wycieczkę, to dlaczego nie mogę odwrócić tej kolejności?

Mogę przecież delikatnie zaryzykować teraz i odebrać sobie już tę nagrodę, którą miałbym kiedyś… może… 🙂 Te kilka pytań uświadomiło mi, jak ważny jest dla mnie czas. A konkretnie możliwość robienia ciekawych rzeczy dokładnie teraz. Nie chcę odkładać ich na bliżej nieokreśloną przyszłość, która nawet nie wiadomo czy kiedyś nastapi.

Konkluzja

Jak zapewne dobrze wiesz, w przypadku pieniędzy występuje zjawisko inflacji – czyli spadku wartości pieniądza wraz z upływem czasu. Jedną z jej głównych przyczyn jest fakt, że rządy państw regularnie dodrukowują pieniądze. Niestety żaden z nas nie ma możliwości „dodrukowania” sobie dodatkowego czasu. Analogicznie można więc wyobrazić sobie, że w przypadku czasu będzie następować deflacja – czyli stopniowy wzrost jego wartości wraz z upływem czasu.

Przyczyna tego jest bardzo prosta – otóż czasu do wykorzystania mamy w życiu z każdym dniem coraz mniej, więc każdy kolejny rok powinien być dla nas bardziej wartościowy – przynajmniej w stosunku do pieniędzy, których wartość przecież i tak spada.

Ciekawie z takiej perspektywy wygląda powiedzenie „Czas to pieniądz”. Ja sformułowałbym to nieco inaczej i precyzyjniej: Stosunek wartości czasu do pieniądza wzrasta wraz z upływem czasu 🙂 A to oznacza, że w szerokiej perspektywie niezwykle ważne jest zoptymalizowanie działania. Należy to zrobić w taki sposób, aby stosunek poświęcanego czasu do zarabianych pieniędzy był jak najkorzystniejszy.

Warto przy tym pamiętać, że istnieją działania, przy których raz wykonana praca i raz poświęcony czas mają swój pozytywny skutek finansowy przez całe nasze przyszłe życie, lub przynajmniej jego część. Wtedy też (już po zakończeniu takiej pracy) stosunek zarobionych pieniędzy do poświęconego czasu jest bliski nieskończoności. I to jest właśnie całe sedno tych rozważań 🙂

W kolejnych artykułach na pewno podejmę jeszcze podobne tematy egzystencjonalne 🙂 Jeśli chcesz być informowany o nowych artykułach, zapraszam Cię do zapisu na newslettera:

Powiązane artykuły

[WYWIAD] Jak przygotować się do prowadzenia własnej działalności?

Kilka dni temu miałem zaszczyt udzielić wywiadu dla młodego twórcy Konrada Pietruszko. Film z wywiadem
pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców – strzał w 10 czy kulą w płot?

Tarcza antykryzysowa proponowana przez rząd oferuje przedsiębiorcom różnoraką pomoc. Początkowo była ona skierowana do tych,
moja historia

Moja historia – droga do życia bez etatu

Chciałbym, aby ten blog był miejscem, gdzie znajdziesz pomysł i inspirację do zmiany swego życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *