dwuosobowa spółka z o.o.

Dwuosobowa spółka z o.o. – Jak prowadzić firmę bez ZUS?

W ostatnim artykule opisałem kilka sposobów na to, jak prowadzić własną firmę bez konieczności opłacania składek ZUS. Każdy z nich optymalizuje koszty, ale ma też swoje wady. Uważam natomiast, że najmniej ma ich sposób, który wybrałem osobiście. Jest to dwuosobowa spółka z o.o.

Artykuł ten podzieliłem na dwie części. W pierwszej wyjaśnię dlaczego dwuosobowa spółka z o.o. jest tym, czego szukałem. Później pokażę jak rozwiązać najczęściej pojawiające się problemy oraz jak założyć spółkę z o.o. Będziesz mógł też bezpłatnie odebrać arkusz kalkulacyjny, w którym czarno na białym porównasz koszty prowadzenia spółki z o.o. z jednoosobową działalnością gospodarczą.

Zapraszam Cię również do mego najnowszego artykułu, w którym analizuję zmiany mające nastąpić po wprowadzeniu „Polskiego Ładu”.

Dwuosobowa spółka z o.o. – korzyści

Bezpieczeństwo 

Prowadzenie spółki jest dużo bezpieczniejsze niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Wyobraź sobie, że Twoja firma spowodowała dużą szkodę i jest zmuszona wypłacić komuś wysokie odszkodowanie. W przypadku jednoosobowej działalności wszystkie koszty i zobowiązania firmy są również Twoimi osobistymi zobowiązaniami. Nagły wypadek przy pracy może w ten sposób pozbawić Cię całego majątku i wpędzić w długi, które będziesz spłacał przez wiele lat.

W podobnej sytuacji przy prowadzeniu spółki z o.o. masz duże szanse wyjść z tego bez większego szwanku. Powodem tego jest fakt, że właściciel spółki odpowiada finansowo za jej zobowiązania jedynie do wysokości majątku spółki i jej kapitału zakładowego. W razie kataklizmu zarząd firmy może zgłosić wniosek o upadłość i nie ma w tej chwili żadnej możliwości ściągania należności od wspólników.

Niskie koszty – dwuosobowa spółka z o.o. a ZUS

Najważniejszą korzyścią w przypadku małych firm jest tutaj brak obowiązku płacenia składek ZUS przez właściciela. W 2021 roku jest to oszczędność ponad 1450 zł miesięcznie. Aby być zwolnionym z tego obowiązku, musi być to przynajmniej firma dwuosobowa. Oznacza to, że musisz mieć przynajmniej jednego wspólnika. Jedynym istotnym kosztem jest tutaj prowadzenie księgowości. Ze względu na tzw. „pełną księgowość” koszty obsługi są wyższe niż przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Mimo wszystko koszty prowadzenia spółki z o.o. są niższe o dobrych kilkaset złotych miesięcznie od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (z dużym ZUS-em). W moim przypadku było to ponad 800 zł oszczędności w każdym miesiącu!

Niskie podatki

Wielu księgowych odradza zakładanie spółki z o.o. z powodu m.in. podwójnego opodatkowania. Tłumaczą, że najpierw spółka musi zapłacić 9% CIT, a następnie przy wypłacie dywidendy, kwota wypłaty jest ponownie opodatkowana przez wspólnika. Z jednej strony jest to prawda, a z drugiej… nikt nam nie każe wypłacać pieniędzy poprzez dywidendę! Dzięki mądremu zastosowaniu odpowiednich mechanizmów całkowity podatek nie powinien przekraczać 8,5% dochodu. Wielu księgowych po prostu nie ma ochoty prowadzić pełnej księgowości, która wymaga więcej pracy i z tego względu wolą pozostać przy prostym rozliczaniu działalności gospodarczych.

Dziedziczność

Być może jesteś w takim momencie swojego życia, że nie zastanawiasz się co nastąpi po Twojej śmierci. Warto jednak brać pod uwagę również taki scenariusz. W przypadku spółki z o.o. istnieje możliwość dziedziczenia. Dzięki temu cały Twój trud tworzenia i rozwijania firmy nie pójdzie na marne i z wypracowanych aktywów będą mogły korzystać Twoje dzieci lub inni spadkobiercy. Prostsze okazuje się również przekazanie firmy innej osobie. Spółka z o.o. jest odrębnym bytem prawnym i dzięki temu łatwo możemy sprzedać swoje udziały innej osobie, co w przypadku jednoosobowej działalności nie jest możliwe.

Dwuosobowa spółka z o.o. – jak zrobić to najlepiej?

Firma dwuosobowa

Aby skorzystać z największej korzyści, czyli zwolnienia ze składek ZUS, spółka z o.o musi posiadać przynajmniej dwóch udziałowców. Musisz mieć zatem zaufaną osobę, której możesz powierzyć pewną część udziałów swojej firmy. Bardzo popularne jest w tej sytuacji oddawanie udziałów małżonkowi lub osobie z bliskiej rodziny.

Wspólnik musi wnieść odpowiednią część kapitału zakładowego, który w sumie wynosi minimum 5000 zł. W praktyce wystarczy zgodne oświadczenie, że kapitał został wniesiony. Dla uniknięcia wątpliwości – cały kapitał zakładowy nie jest tutaj żadnym kosztem. Stanowi on po prostu kapitał spółki. Leży na koncie firmowym i można z niego dowolnie korzystać już od pierwszego dnia istnienia firmy.

Jeśli chcemy pozostawić sobie pełną swobodę decydowania o firmie, wystarczy zostać jedynym członkiem zarządu i pozbawić tego przywileju naszego wspólnika. W ten sposób również ucinamy wszelką odpowiedzialność finansową wspólnika za wszystko, co spółka z o.o. może nabroić w przyszłości 😉

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Wypłacanie sobie dywidendy nie jest dobrym pomysłem na wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o. Nie zmniejsza ona bowiem dochodu spółki, co powoduje konieczność opłacenia podatku CIT. Następnie wspólnik po otrzymaniu dywidendy musi te pieniądze opodatkować ponownie. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się przy wypłacaniu wynagrodzenia dla członków zarządu. Takie wypłaty obniżają dochód spółki z o.o., więc pozostaje jedynie opłacenie 18% podatku dochodowego przez wspólnika.

Najlepszą sytuacją jest ta, w której możesz jako osoba prywatna wynająć coś własnej spółce. Może to być np. mieszkanie na biuro, samochód, laptop lub inne przedmioty. Spółka wypłaca Ci wtedy czynsz najmu, a Ty rozliczasz to poprzez ryczałt płacąc tylko 8,5% podatku. Koszt wynajmu jest oczywiście odejmowany od dochodu spółki, dzięki czemu nie występuje podwójne opodatkowanie. Nawet jeśli nie uda nam się wypłacić całej zarobionej kwoty poprzez wynajem, to nie będzie to wielką tragedią. Od 2019 roku podatek CIT od dochodu spółki wynosi bowiem tylko 9% z limitem przychodów aż do 2 mln EUR.

Ubezpieczenie zdrowotne prezesa spółki z o.o.

O ile większości z nas nie jest na rękę opłacanie wysokich składek ZUS, to jednak ubezpieczenie zdrowotne jest raczej czymś pożądanym. Warto się o nie zatroszczyć i oczywiście jest do tego kilka różnych dróg. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić czy nie masz już ubezpieczenia zdrowotnego z jakiegoś innego tytułu. Na przykład możesz podpiąć się do ubezpieczenia swego pracującego współmałżonka. Jeśli jesteś osobą uczącą się i masz mniej niż 26 lat, to mogą Cię ubezpieczyć rodzice. Inna opcja to zatrudnienie się w innej firmie lub wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Możesz też oczywiście zatrudnić się we własnej firmie na niewielką umowę zlecenie. W ramach takiej umowy możesz np. pracować tylko kilka godzin w miesiącu przygotowując dokumentację księgową. Musisz wtedy wypłacać sobie wynagrodzenie oraz je opodatkować, jednak kwoty mogą być tu bardzo niewielkie. Niezależnie od ilości przepracowanych godzin odprowadzisz też drobną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, dzięki której masz zapewnioną opiekę od NFZ. Zawsze jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków skonsultuj swoją sytuację z księgowym.

Spółka z o.o. – koszty oraz procedura założenia

Generalnie istnieją dwie główne drogi do założenia spółki z o.o. Można zrobić to przez internet (S24) lub przy pomocy notariusza. W obu przypadkach musimy utworzyć umowę spółki i wnieść opłaty sądowe. Pod umową spółki należy potwierdzić notarialnie podpisy wspólników lub w wersji internetowej podpisać umowę poprzez ePUAP. Założenie spółki z o.o. przez internet jest opcją szybszą i tańszą, jednak mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o kształtowanie zapisów umowy spółki.

Bezpłatna konsultacja

Ja osobiście skorzystałem z usług biura księgowego specjalizującego się w spółkach z o.o. Po bezpłatnej analizie mego przypadku przeprowadziło w moim imieniu cały proces przejścia z JDG na spółkę z .o.o. i prowadzi księgowość. Niedawno stworzyło nawet grupę na Facebooku dla swoich klientów, gdzie tworzy się społeczność prezesów małych firm. Co tydzień odbywając się spotkania on-line, na których doradcy podatkowi odpowiadają na wszelkie pytania członków grupy.

Jeśli masz obawy przed samodzielnym przejściem przez te procedury lub po prostu potrzebujesz konsultacji, to polecam Ci kliknąć w poniższy przycisk i wypełnić formularz kontaktowy.

Oddzwoni wtedy do Ciebie specjalista, z którym będziesz mógł omówić swój konkretny przypadek. Jest to zupełnie darmowe i niezobowiązujące – po konsultacji na spokojnie zastanowisz się czy warto zakładać spółkę z o.o. Jeśli prowadzisz JDG, nie podoba Ci się wizja płacenia dużego ZUSu i wysokich podatków, to osobiście uważam, że przejście na spółkę z o.o. jest najlepszym rozwiązaniem.

Odbierz bezpłatny arkusz kalkulacyjny

Tak jak wspomniałem na początku, przygotowałem specjalnie dla Ciebie arkusz kalkulacyjny. Możesz dzięki niemu obliczyć wszelkie koszty prowadzenia spółki z o.o. i porównać je z kosztami jednoosobowej działalności gospodarczej. Łatwo podstawisz tam własne wartości i obliczysz ile możesz zaoszczędzić zmieniając formę działalności. Aby odebrać arkusz kliknij w poniższy przycisk:

Powiązane artykuły

polski ład spółka z o.o. jdg

„Polski Ład” – Spółka z o.o. czy JDG? Co się bardziej opłaca?

W poprzednią sobotę rząd PiS zaprezentował nowy program społeczno-gospodarczy na najbliższe lata. "Polski Ład" został
działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Posiadanie własnej firmy brzmi świetnie, lecz przed jej założeniem trzeba zatroszczyć się o sprawy formalne.
wynajem problemy

Wynajem mieszkania – 17 najczęstszych problemów

Wiele razy spotkałem się z sytuacją, w której dochód z najmu jest określany dochodem pasywnym.

10 thoughts on “Dwuosobowa spółka z o.o. – Jak prowadzić firmę bez ZUS?”

  1. „Tłumaczą, że najpierw spółka musi zapłacić 15% CIT (od tego roku już 9%), a następnie przy wypłacie pensji dla prezesa, kwota wypłaty jest ponownie opodatkowana. Z jednej strony jest to prawda, a z drugiej… nikt nam nie każe wypłacać pieniędzy poprzez pensję.” Niestety powyższe mija się z prawdą. Jeżeli chodzi o podwójne opodatkowanie, to podlega mu wypłata dywidendy wspólnikowi z zysku netto spółki. W żadnym razie „pensja prezesa”, którą jest bądź wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji zarządczych (bez zus, ale z pitem) bądź wynagrodzenie z umowy o pracę, normalnie opodatkowane i ozusowane. Obie formy stanowią dla spółki koszt przed opodatkowaniem cit. Druga nieścisłość: ubezpieczenie rodziców do 26 roku życia jest tylko dla osoby uczącej się.

  1. Gdy wspólnik umrze, jego udziały są dziedziczone przez spadkobierców. Może to spowodować pewne zawirowania (notariusz, czas oczekiwania itp.), więc żeby się przed tym zabezpieczyć, można w umowie spółki zawrzeć odpowiednie zapisy – np. wskazać konkretną osobę, która przejmie udziały na wypadek śmierci wspólnika.

   Jeśli wspólnik zechce się wypisać z interesu, może po prostu sprzedać swoje udziały komuś innemu. Jest to dość proste i nie powoduje żadnych problemów w bieżącej działalności firmy.

  2. A czy moze 10 %udzialowiec wystawiać fakturę na usługi marketingowe bez umowy pisemnej tylko zawrzeć z nim umowę ustna
   Pozdrawiam

   1. Nie czuję się osobą kompetentną do odpowiedzi na takie pytanie. Proszę zapytać dowolne biuro księgowe lub doradcę podatkowego.

 1. witam,
  jak znaleźć dobrą firmę, która pomoże mi w założeniu spółki z o.o. i poprowadzi mi pełną księgowość?
  Pozdrawiam, Kinga.B

  1. W sumie to nie wiem jak ją znaleźć, ale znam jedną która dokładnie to robi 😉 Mogę polecić, bo to właśnie ona pomagała założyć moją spółkę i od kilku lat z powodzeniem prowadzi mi księgowość.
   Wejdź ten link i wypełnij formularz, a się do Ciebie odezwą: https://firmabezzusu.pl/?partner=eryg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *