W ostatnich latach i miesiącach coraz częściej wprowadzane są zmiany w przepisach, które utrudniają życie przedsiębiorcom oraz zwykłym ludziom. Wiele osób sugeruje, że może to być celowe tzw. dobijanie klasy średniej. W dzisiejszym artykule omówimy dwie sprawy, które mogą wpłynąć negatywnie na swobodę prowadzenia firmy oraz pomnażania swoich oszczędności.
Ostatnio przeczytałem książkę „Koniec pieniądza papierowego”. Zachęciło mnie to do podzielenia się swoimi przemyśleniami oraz wnioskami. W pierwszej części wpisu pochylę się nad istotnymi zmianami w uprawnieniach Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i Naczelnika Urzędu Skarbowego. Drugą część poświęcimy na zmiany w tzw. podatku Belki.
Spis treści
Zmiany w uprawnieniach urzędników
Być może słyszałeś, że od pierwszego lipca 2022 roku Szef KAS i Naczelnik Urzędu Skarbowego będą mogli wejść do Twojego mieszkania bez pozwolenia sądu. Czy jest to prawdą? Oczywiście, że nie. Prawdą jednak jest to, że bez Twojej wiedzy będą mogli wejść na Twoje konto bankowe.
Na czym polega zmiana?
Zapis ten zmienia znacząco postanowienia ustawy z 29 sierpnia 1997 roku nt. tajemnicy bankowej. Do tej pory, dopóki nie były postawione zarzuty danej osobie, urząd nie miał wglądu do jej konta bankowego. Urzędnicy nie mieli możliwości prosić banku o informacje nt. konta np. na etapie przygotowawczym, czyli pierwszej fazy procesu karnego.
Po zmianach osoba, której konto bankowe będzie prześwietlane, nie musi być już „podejrzana”. Wystarczy, że jest osobą fizyczną. Co więcej, bank nie ma prawa odmówić dostępu do takich danych. Natomiast właściciel konta został pozbawiony prawa do zadośćuczynienia z tytułu złamania tajemnicy bankowej. Co ciekawe, żaden z organów mających dostęp do wyciągu z konta po znalezieniu ewentualnych nieścisłości, nie może przekazać dalej tych informacji np. policji czy służbom specjalnym.
W czym więc tkwi problem?
Z dniem 1 lipca 2022 roku w ramach Polskiego Ładu fiskus ma prawo przeglądać następujące dane:
- historię rachunku bankowego, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem,
- historię rachunków, do których masz pełnomocnictwo,
- obciążenia rachunku (historię transakcji) z ich tytułami oraz odbiorcami,
- informacje dotyczące kredytów (oraz tego, w jakim celu były udzielone), umów, rachunków maklerskich oraz skrytek sejfowych (wraz z ich historią).
Innymi słowy, urząd ma pełną wiedzę na temat Twoich finansów. Ministerstwo uspokajało, że funkcja ta nie będzie nadużywana, a informacje, tak jak wspomniałem wcześniej, nie będą przekazywane na policję czy do służb specjalnych.
Można zadać sobie w takim razie dwa pytania:
- Jeśli informacje o nieścisłościach nie mają być przekazywane dalej, a funkcja ma nie być nadużywana, to po co jest to uprawnienie?
- Dlaczego kompetencje urzędników są aż tak szerokie?
Każdy jednak musi sam znaleźć odpowiedź na te pytania.
Jeśli zainteresowała Cię ta kwestia, to warto posłuchać więcej na ten temat w filmie przygotowanym przez Damiana Olszewskiego oraz skorzystać ze źródeł na końcu artykułu.
Zmiany w podatku Belki
Kolejnym tematem związanym z naszymi pieniędzmi jest kwestia tak zwanego „podatku Belki”. Piękna byłaby rozmowa o jego likwidacji, jednak niestety jest inaczej. Obecnie myśli się o wprowadzeniu progresywnego podatku od zysków kapitałowych.
Czym jest podatek od zysków kapitałowych? Jest to podatek w wysokości 19%, który zapłaci każdy, kto inwestuje. Pisząc „inwestuje” mam na myśli takie formy jak akcje, obligacje, ale także lokaty bankowe. Przy dwucyfrowej inflacji trzeba się sporo nagłowić, żeby oszczędności przynosiły realny zysk, a dodatkowo podatek od zysków kapitałowych nie ułatwia tego zadania.
Na czym polega zmiana?
Po 20 latach płacenia podatku Belki (swoją drogą też tymczasowego, tak jak podniesiony VAT 😛), przyszedł czas na zmiany. Czy jest to zmiana jak z VAT-em, który, aby złagodzić skutki inflacji, został tymczasowo zniesiony na niektóre produkty? Nic bardziej mylnego! Narodził się pomysł, aby był on progresywny, czyli rósł wraz z kwotą, jaką się zarobiło.
W czym więc tkwi problem?
Oczywiście możesz powiedzieć, że Ciebie to nie dotyczy, bo nie inwestujesz na giełdzie czy w formie obligacji. Jednak czy aby na pewno? Tak jak napisałem wcześniej, podatek ten jest pobierany także z lokat bankowych. Samo ich oprocentowanie jest około 2 razy mniejsze niż inflacja. Innymi słowy, Twoje pieniądze tracą na wartości, a dodatkowo te i tak niskie zyski są pomniejszane o wartość podatku. Mamy zatem do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Pierwszy raz w dniu wypłaty, drugi przy odbiorze zysków z inwestycji.
Dlaczego inwestowanie lub utrzymywanie wartości pieniądza jest ważne? Jako przykład może tu posłużyć kupno mieszkania/domu. W obecnych warunkach kredyty nie są już tak chętnie udzielane. Po zamknięciu tej możliwości pozostają nam dwie drogi do realizacji tego celu. Pierwsza – nazbieranie pieniędzy własną pracą. Druga to inwestycje.
Nawet jeśli nie marzysz o nowym lokum, to dodatkowe pieniądze na pewno by się przydały. Zawsze dzięki pomnażaniu majątku możesz przecież nazbierać na emeryturę (w inny sposób niż IKE lub IKZE), kupić samochód czy pojechać wakacje.
Możesz też pomyśleć, że przecież nie obracasz milionami na akcjach, więc to cię ominie. Problemem jest to, że progi dla danych kwot zostaną ustanowione raz (i może zmienione dopiero za ileś lat). W tym czasie ilość pieniędzy w obiegu (oczywiście nominalnie, a niekoniecznie realnie), będzie się zwiększać. Odkładanie pieniędzy na lokacie też jest formą inwestycji, więc prędzej czy później temat będzie Cię dotykał coraz bardziej.
Źródła:
- https://firma.rp.pl/banki/art35923101-skarbowka-przeswietli-ci-konto-czyli-polski-lad-w-praktyce-KAS-Ministerstwo-Finans%C3%B3w-banki-tajemnica-bankowa [14.09.22]
- https://www.pit.pl/kontrola-i-kara/fiskus-od-1-lipca-moze-zajrzec-na-konto-bankowe-podatnika-1007164 [14.09.22]
- https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10765696/od-1-lipca-skarbowka-zajrzy-na-nasze-konta-podatnik-nie-bedzie-o-tym-wiedzial.html [14.09.22]
- https://wei.org.pl/2022/aktualnosci/admin/stanowisko-podatek-belki-do-lamusa/ [14.09.22]
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Konstrukcja-podatku-Belki-moze-sie-zmienic-Zysk-z-lokat-i-gieldy-roznie-opodatkowane-8386884.html [15.09.22]