gdzie kupić kryptowaluty za złotówki

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w Bitcoina. Spora część z nich nie wie jednak gdzie kupić kryptowaluty za złotówki. Jest na to wiele sposobów. Ja przedstawię najtańszą metodę, którą też sam stosuję. Ten artykuł odpowie Ci na pytanie jak kupić Bitcoina krok po kroku.


Najszybszym sposobem na zakup Bitcoina jest skorzystanie z kantora kryptowalut. Szybkość nie idzie jednak w parze z ceną. W kantorze każdy inwestor musi zapłacić prowizję sięgającą nawet kilku procent. Szkoda byłoby zaczynać przygodę z Bitcoinem od kilku procent straty. Jeśli zakładasz, że nie będziesz osobą wiecznie początkującą, to bez sensu płacić dodatkową prowizję. Aby ją pominąć, wystarczy skorzystać z odpowiednich giełd kryptowalut. Nie ma w tym nic skomplikowanego, a nabyta wiedza przyda Ci się w przyszłości. Na początku tego artykułu przybliżę działanie samej giełdy, a następnie opowiem Ci krok po kroku jak i gdzie kupić kryptowaluty za złotówki.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut jest jak targ. Aby kupić kilogram mąki, musisz znaleźć kogoś, kto będzie gotów ją sprzedać. Handlarze wystawiają swoje oferty sprzedaży w różnych cenach. Jedni chcą szybko pozbyć się mąki i oferują niską cenę. Inni liczą, że cena wzrośnie i wystawiają droższe oferty. Klienci postępują podobnie. Większość z nich wybierze z obecnej oferty najtańszego sprzedawcę i od razu dobije targu. Ktoś może jednak stanie na środku i ogłosi, że chętnie kupi mąkę, ale w cenie niższej, niż najtańsza oferowana na ten moment. Możliwe, że któryś ze sprzedawców ma już dość czekania na klientów i zgodzi się sprzedać swą mąkę taniej. W tym momencie dochodzi do transakcji.

Dokładnie tak samo wygląda to na rynku kryptowalut. Do transakcji dojdzie dopiero wtedy, gdy któryś inwestor zaakceptuje wystawioną wcześniej ofertę kupna lub sprzedaży.

Giełdy i prowizja – Maker i Taker

Na naszym targu zarówno klient, jak i sprzedający mogą zaoferować własną cenę lub też przyjąć ofertę drugiej strony. Jeżeli dowolna osoba wystawia własną ofertę, to nazywamy ją Makerem (Maker = ten, który „tworzy” rynek). Jeśli jednak zgadza się na już wystawioną ofertę i od razu dokonuje transakcji, staje się Takerem (Taker = ten, który „bierze” czyjąś ofertę).

Maker’em są więc:

 • Sprzedawca, który wystawia produkt na sprzedaż w określonej cenie i czeka na klientów
 • Klient, który staje na środku targu i oznajmia, że chce kupić taniej niż oferują wszyscy sprzedawcy

Taker to z kolei:

 • Klient, który widzi ofertę sprzedawcy, akceptuje ją i kupuje towar
 • Sprzedawca, który wychodzi do klienta na środek targu i zgadza się dokonać transakcji po cenie proponowanej przez klienta

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego o tym wspominam… Otóż giełdy pobierają pewną prowizję od obu stron każdej transakcji. Zależy im na tym, aby dostępnych było jak najwięcej ofert kupna i sprzedaży. Giełdy preferują więc Maker’ów, ponieważ to oni wystawiają oferty, tworząc rynek. Giełda często oferuje Maker’om niższe prowizje niż Taker’om. Średnie prowizje kształtują się na poziomie 0,05% do 0,5%. W skali jednej transakcji nie jest to duża różnica. Przy regularnym handlu jednak znacznie bardziej opłaca się wystawiać własne oferty, niż zgadzać się na te już wystawione.

Limit czy Market?

Kupując kryptowaluty na giełdzie, masz do wyboru dwie podstawowe opcje: Limit i Market.

 • Wybierając Limit – możesz wystawić własną ofertę i czekać, aż ktoś ją zaakceptuje. Płacisz prowizję Maker’a, na czym często możesz nieco oszczędzić.
 • Wybierając Market – automatycznie zgadzasz się na jedną z wystawionych już ofert. Dokonujesz transakcji błyskawicznie, jednak na tym korzyści się kończą. Po pierwsze płacisz prowizję Taker’a, która często jest wyższa. Po drugie zgadzasz się na cenę przeciwnej strony, nie próbując nawet zaproponować ceny bardziej korzystnej.

Jeśli nie zależy Ci na transakcji w ciągu jednej sekundy, to zawsze wybieraj Limit i podawaj nieco korzystniejszą cenę, niż najkorzystniejsza wystawiona już przez drugą stronę.

binance limit
Wybierz opcję Limit, podaj ilość kryptowaluty oraz zaproponuj własną cenę kupna (nieco niższą, niż najtańsza dostępna oferta sprzedaży)

W powyższym przykładzie wybierasz opcję Limit i możesz złożyć swoją ofertę zakupu BTC. Po lewej stronie widać listę istniejących ofert sprzedaży (na górze na czerwono) oraz zakupu (na dole na zielono). Po prawej w polu „Cena” podajesz swoją propozycję ceny zakupu. Ja podałem cenę 31.950 USDT, czyli nieco niższą, niż wynosi najtańsza dostępna obecnie oferta (31.963,24 USDT). Po kliknięciu „Kup BTC” moja oferta pojawi się po lewej stronie pomiędzy innymi zielonymi ofertami i będzie czekać na zrealizowanie. Zauważ, że podając cenę zakupu równą lub wyższą 31.963,24 USDT automatycznie przyjąłbym tę ofertę. Sprawiłoby to, że w tej transakcji byłbym Taker’em, co często zwiększa koszt prowizji.

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Na dużych zagranicznych giełdach handluje się zazwyczaj wyłącznie kryptowalutami. Sprzedając Bitcoina, możesz tam uzyskać za niego któregoś z tak zwanych Stable Coin’ów, czyli kryptowalut naśladujących swoją wartością inne aktywo, np. dolara. Przykłady takich Stable Coin’ów to USDT, BUSD, USDC i wiele innych. Nie możesz na tych giełdach wymienić złotówek na kryptowaluty i odwrotnie.

Giełdy Bitcoin – Zonda (dawniej BitBay)

Zonda to największa polska giełda i to tam możesz kupić kryptowaluty za złotówki. Kilka lat temu musiała ona co prawda przenieść swoją siedzibę za granicę, jednak nie zmieniło to jej funkcjonalności.

Ja traktuję giełdę Zonda wyłącznie jako prosty sposób na to, jak kupić kryptowalutę za złotówki i odwrotnie. Zonda wśród giełd jest dla mnie jak Internet Explorer służący tylko do ściągnięcia innej przeglądarki 😉 Wśród minusów Zonda wymienię mocno ograniczoną ilość dostępnych kryptowalut, dość wysokie prowizje (0,3% – 0,43%) i niezbyt dużą płynność rynków, szczególnie na mniej popularnych parach. Plusem jest oczywiście możliwość wpłaty złotówek i zamiany ich na kryptowaluty.

Zonda – Rejestracja

Giełdy Bitcoin – Binance

Bezpieczną i szybko rozwijającą się giełdą z największymi możliwościami jest moim zdaniem Binance. Są tam niższe prowizje (max. 0,1%), wysoka płynność i dużo więcej dostępnych kryptowalut. Giełda udostępnia też aplikację mobilną, handel z dźwignią, kartę płatniczą i wiele innych narzędzi. Jeśli poważniej myślisz o kryptowalutach, to właśnie tam polecam Ci docelowo przenieść środki.

Zarejestruj się w Binance!

Jeśli z jakichś powodów chcesz wybrać inną giełdę, możesz zerknąć na ten ranking giełd kryptowalut.

Jakie kryptowaluty kupić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz najpierw wiedzieć, na jakiej giełdzie chcesz operować. Ja używam Zonda jedynie do kupna kryptowalut za złotówki i przesłania ich na inną giełdę. W takim przypadku warto kupić kryptowalutę posiadającą niskie opłaty za wypłatę środków. Dla BTC opłata taka wynosi 0,0005 BTC, czyli aż 100 zł (po kursie z 13.12.2021). W przypadku ETH jest jeszcze gorzej, ponieważ koszt wynosi 0,007 ETH, czyli 115 zł. Spośród głównych kryptowalut najtańszy jest Ripple (XRP). Opłata za przesłanie środków na inną giełdę wynosi bowiem 0,1 XRP, co daje 0,34 zł.

Po zakupie Ripple (XRP) na Zonda będziesz mógł wysłać tę kryptowalutę na swój portfel w Binance, a następnie sprzedać wymieniając ją na Bitcoina (BTC). Jest to najtańszy znany mi sposób na to, aby stać się posiadaczem BTC na sensownej giełdzie. Zróbmy więc wszystko po kolei…

Instrukcja krok po kroku

Po założeniu konta w Zonda (Zarejestruj się w Zonda!) przejdź w menu do: Dashboard – Wpłaty – Polski Złoty i wybierz przelew bankowy jako metodę płatności. Teraz zrealizuj przelew na wskazane konto, pamiętając o odpowiednim tytule przelewu. Po zaksięgowaniu płatności możesz już kupować pierwsze kryptowaluty.

W tym celu przejdź w menu do pozycji „Giełda„. Znajdź pozycję XRP/PLN i wystaw swoją ofertę zakupu wypełniając odpowiednie pola po lewej stronie pod napisem „Chcę kupić„. Możesz zaproponować każdą cenę, ale oczywiście gdy podasz zbyt niską, to trudno będzie Ci znaleźć sprzedającego. Warto proponować cenę nieco niższą niż najniższa oferowana cena sprzedaży (ASK) po prawej stronie tabeli.

Jeżeli nie zamierzasz przenosić środków na inną giełdę, to możesz oczywiście od razu kupić Bitcoiny lub inne docelowe kryptowaluty i po prostu trzymać je na Zonda.

jak kupić kryptowalutę
W pole „Kurs PLN” wpisz swoją cenę (najlepiej niższą niż najwyższa z prawej kolumny „ASK”), podaj wartość w PLN oraz kliknij „KUP”.

Jak przesłać kryptowaluty na inną giełdę?

Skoro już wiesz gdzie kupić kryptowaluty za złotówki, to teraz czas na przesłanie jej na inną giełdę. Po zakupie XRP możesz te środki na giełdę Binance. Aby to zrobić, musisz oczywiście wcześniej zarejestrować się na tej giełdzie. Rejestrując się z mego linku, obniżysz sobie przy okazji wszystkie prowizje o 5% (Zarejestruj się w Binance!). Po rejestracji wejdź do zakładki Portfel – Portfel Spot. Znajdź walutę XRP i kliknij „Wpłata„.

binance wpłata

Pojawią się dwie wartości: Adres oraz XRP Tag. Będziesz musiał skopiować je obie, ale o tym za chwilę.

binance wpłata
Skopiuj adres portfela oraz XRP Tag (Memo). Możesz użyć dedykowanych przycisków aby skopiować te wartości do schowka.

Wróć teraz na giełdę Zonda i przejdź kolejno do Dashboard – Wypłaty – Ripple i kliknij przycisk „Rozumiem, chcę dokonać wypłaty Ripple (XRP)„. Wpisz teraz kwotę wypłaty w odpowiednie pole. Możesz też kliknąć ikonkę monet, aby wypłacić wszystko. W pole „Wyślij do” musisz wkleić adres portfela skopiowany z giełdy docelowej Binance. Jako „Tag płatności” podaj natomiast „XRP Tag” z Binance. Po kliknięciu „Wypłać„, giełda przeprowadzi Cię przez dalsze kroki. Teraz poczekaj, aż transakcja dojdzie do skutku, bo może to zająć kilkanaście minut.

bitbay wypłata

Po zaksięgowaniu środków na Binance możesz zastanowić się, jakie kryptowaluty chcesz docelowo posiadać. Ja na początek polecam przynajmniej połowę portfela trzymać w Bitcoinie (BTC). Jeśli akceptujesz nieco większe ryzyko, możesz też kupić kilka innych kryptowalut. Jeśli nie znasz się na nich, to polecam zakupić kilka największych takich jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) oraz Binance Coin (BNB).

Żeby pomóc Ci zdecydować na które projekty postawić, przygotowałem specjalne zestawienie 20 najważniejszych moim zdaniem kryptowalut. Znajdziesz tam krótki opis najważniejszych cech każdej z nich wraz z funkcjonalnością. Raport ten udostępniam bezpłatnie wszystkim subskrybentom mego bloga. Aby uzyskać do niego dostęp, kliknij w poniższy przycisk:


Mam już kryptowaluty. Co teraz?

Wartość kupionych kryptowalut możesz sprawdzać na giełdach, spoglądając na wykresy. Każda giełda pokazuje również na bieżąco stan całego konta w złotówkach lub dolarach. Jeśli dodatkowo ściągniesz aplikację giełdy Binance, to będziesz miał tam dostęp do ciekawych podsumowań. Dowiesz się na przykład, jaki masz zysk lub stratę w ostatnim dniu, tygodniu lub miesiącu. Obejrzysz wykres stanu portfela i porównasz go do wykresu BTC. Bardziej zaawansowani mogą korzystać z platformy TradingView. W bardzo wygodny i szybki sposób możesz tam śledzić wszelkie wykresy, nie tylko kryptowalutowe (koniecznie opcja „Wykres profesjonalny”).

Jeśli podejmiesz decyzję o dokonaniu zmian w swoim portfelu, to przejdź do zakładki „Rynki„, gdzie możesz wymieniać kryptowaluty, wykonując odpowiednie transakcje. Może zastanawiasz się też co zrobić, jeśli jesteś przekonany, że kurs Bitcoina chwilowo spadnie. Dobrym pomysłem może być sprzedaż BTC i odkupienie go z powrotem po niższej cenie . W takiej sytuacji nie wymieniaj Bitcoina na złotówki, ale użyj jednego z tzw. Stable Coin’ów, np. USDT, BUSD, USDC. Stable Coin, to kryptowaluta naśladująca swoją wartością dolara (lub inny tradycyjny pieniądz), więc nie masz ryzyka, że straci na wartości podczas bessy.

W praktyce mądry handel kryptowalutami nie jest tak prosty, jak się wydaje. Patrząc na wykres z przeszłości, na pewno łatwo wskażesz momenty, w których byś kupił lub sprzedał. Gdy jednak zadasz sobie pytanie, czy jutro kurs spadnie, czy wzrośnie, odpowiedź już nie będzie taka prosta. Więcej na ten temat napisałem w artykule o tradingu.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

W przeszłości zdarzały się niestety ataki hakerskie na duże giełdy kryptowalut. Giełda Binance jest uważana za dobrze zabezpieczoną i wiele osób trzyma tam swoje aktywa. Dobrą praktyką jest jednak przechowywanie kryptowalut (lub chociaż ich większej części) w bezpieczniejszych miejscach. Są nimi np. własny komputer lub dedykowane urządzenie fizyczne. Dopóki nie trzymasz w kryptowalutach znaczących dla Ciebie kwot, to nie obawiałbym się posiadania ich na jednej lub kilku giełdach. Warto przy tym skorzystać z wszelkich zabezpieczeń udostępnianych przez giełdy. Przykładem dobrego zabezpieczenia jest dwuetapowe uwierzytelnianie (2FA). Jeśli zaczniesz przechowywać na giełdzie większe środki lub jednak chcesz się lepiej zabezpieczyć, polecam Ci lekturę tego artykułu, który pomoże przygotować własny portfel kryptowalut.

Jak zamienić Bitcoin na złotówki?

Aby sprzedać kryptowaluty na złotówki, musisz pokonać drogę taką samą jak przy kupnie, ale w odwrotnym kierunku. Potrzebujesz wymienić wszystkie kryptowaluty na taką z niskim kosztem wypłaty (np. XRP), wysłać ją na Zonda, sprzedać do PLN i zlecić wypłatę na konto bankowe.

Technicznie nie ma w tym żadnej trudności. Kłopot sprawia jednak konieczność zapłaty podatku. Problemem nie jest tu sama konieczność zapłaty, ale fakt, że tak naprawdę nie wiadomo ile trzeba go zapłacić (pozdrowienia dla rządu). Jak się okazuje, obywatele kombinują nie tylko przez zbyt wysokie podatki, ale również z powodu ich dużego skomplikowania.

Istnieje przynajmniej kilka innych sposobów na wykorzystanie zgromadzonych środków. Przede wszystkim nie jestem przekonany, że w ogóle warto je wypłacać. Wartość kryptowalut w dłuższym terminie rośnie (napisałem o tym oddzielny artykuł), a poza tym i tak można je wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli jednak koniecznie chcesz je wymienić na złotówki, to oprócz wypłaty przelewem możesz np. sprzedać je za gotówkę koledze, albo wypłacić w bitomacie z kilkuprocentową prowizją.

Binance Card VISA – Jak płacić kryptowalutami w sklepach?

Kolejnym argumentem o braku konieczności sprzedawania kryptowalut jest łatwość zapłacenia nimi za zakupy w przysłowiowym warzywniaku. Giełda Binance udostępniła niedawno kartę VISA o nazwie Binance Card. Karta może być zarówno wirtualna, jak i fizyczna, a koszt jej wysyłki pokrywa firma. Karta wirtualna umożliwia robienie zakupów jedynie przez internet. Najlepiej jest więc zamówić bezpłatnie kartę fizyczną pozwalającą już płacić we wszystkich sklepach.

binance card visa

Przy płatności kwota w złotówkach (lub dowolnej innej wspieranej walucie) jest automatycznie przeliczana na kryptowalutę. Następnie wyliczona wartość jest pobierana z konta karty. Możesz nawet ustawić pierwszeństwo poszczególnych kryptowalut. Przy braku jednej z nich automatycznie będą pobierane następne w kolejności.

Prowizja transakcyjna dla zewnętrznych operatorów, zarówno w punkcie sprzedaży, jak i przy wypłacie z bankomatu wynosi 0,9%. Ta opłata jest jednak z nawiązką niwelowana dzięki opcji Cashback. Przy każdej transakcji otrzymujesz bowiem kilka procent zwrotu w kryptowalucie BNB. Wielkość Cashbacku uzależniona jest od średniej ilości BNB posiadanych w ostatnim miesiącu. Maksymalny Cashback, jaki można otrzymywać wynosi 8%. Przeciętny zjadacz chleba realnie jednak osiągnie 1-3%.

Informacje o założeniu swojej karty znajdziesz wchodząc w menu Portfel – Karta lub pod tym linkiem: Karta Binance VISA

Podsumowanie

Zakup kryptowalut nie jest skomplikowaną operacją i jestem przekonany, że dasz sobie z tym radę. Gdy już wiesz gdzie kupić kryptowaluty za złotówki, to jedyne pytanie brzmi: czy chcesz je posiadać? Praktyka pokazuje, że wiele osób pluje sobie dziś w brodę, że nie kupiło kryptowalut jakiś czas temu, gdy ktoś im o nich powiedział. Mam nadzieję, że za rok nie będziesz w tej samej sytuacji;)

Wzrost wartości Bitcoina nie jest oczywiście sprawą przesądzoną i kupując go, podejmujesz pewne ryzyko. Ale czy trzymanie wszystkich oszczędności w złotówkach, które ciągle są dodrukowywane, nie jest przypadkiem jeszcze większym ryzykiem? Zostawiam Cię z tym pytaniem i do usłyszenia w kolejnym artykule 🙂

Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy i chciałbyś mnie wesprzeć, możesz postawić mi kawę 😉

P. S. Jeśli nie pobrałeś jeszcze zestawienia 20 najważniejszych kryptowalut, zrób to teraz:


Przydatne linki:

Powiązane artykuły

streakk staking crypto

STREAKK – Staking kryptowalut na bezpiecznym portfelu

Wartość rynku kryptowalut szacuje się obecnie na ponad 1 bilion dolarów. Spora część tych aktywów

Zeniq/Tupan Minting – czy warto inwestować?

Pomimo spadków na rynku kryptowalut, branża blockchain nadal aktywnie się rozwija. Budowane są systemy, które
koparka helium

Koparka HNT (Helium) – jak otrzymać ją od firmy iHubGlobal?

Już od kilku lat kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej popularne. Ceny koparek wykonujących jałowe

6 thoughts on “Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?”

  1. Cześć! Niestety nie znam się jeszcze zbyt dobrze na portfelach fizycznych. Jak ogarnę temat, to pewnie też napiszę na ten temat artykuł, a póki co nie chciałbym wprowadzić Cię w błąd.
   Zakładając portfel fizyczny/wirtualny poza giełdą otrzymujesz na pewno też adres tego portfela. Akurat w przypadku XRP musiałbyś sprawdzić jak przesłać konkretnie tę kryptowalutę na Twój konkretny portfel. Zacząłbym od sprawdzenia jaki blockchain jest obsługiwany przez Twój portfel, ale tak jak pisałem – nie jestem akurat w tym temacie znawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *