futures bitcoin

Czym są kontrakty futures na bitcoina / kryptowaluty i jak nimi handlować?

Kryptowaluty, takie jak bitcoin, są coraz częściej akceptowane jako forma waluty i przyciągają spekulantów. Do niedawna entuzjaści kryptowalut mieli niewiele opcji tradingowych.

Obecnie istnieje wiele sposobów handlu kontraktami futures na Bitcoina i czerpania zysków z ruchu cen tego cyfrowego aktywa.

Czym są Futures?

Futures to forma kontraktu, która pozwala komuś kupić lub sprzedać aktywa w przyszłości po wcześniej określonej cenie. Są używane do obrotu towarami, takimi jak ropa, bydło, złoto, kukurydza, mrożony sok pomarańczowy, a teraz niektórymi kryptowalutami, jak przykładowo Bitcoin.

Spekulanci będą wykorzystywać kontrakty futures, aby czerpać zyski ze zmian cen aktywów bazowych. Mogą oni zyskać, jeśli cena wzrośnie lub spadnie, o ile poprawnie przewidzą ruch cen.

Traderzy spekulujący zmiany cen kryptowaluty nie otrzymają żadnej kryptowaluty. Sprzedadzą lub zamkną kontrakt futures, który jest rozliczany w gotówce.

Wiele firm korzysta z rynku kontraktów futures, aby kupować lub sprzedawać swoje aktywa. Rolnik sprzeda swoją pszenicę lub kukurydzę na rynku futures. Firma zbożowa kupi kontrakty futures na pszenicę lub kukurydzę i otrzyma towar, który wykorzysta w swoim produkcie.

Nie dotyczy to kontraktów futures na kryptowaluty.

Czym są kontrakty futures na Bitcoina?

Obecnie istnieją setki kryptowalut w aktywnym obrocie. Dwa najpopularniejsze z nich to Bitcoin i Ethereum. Traderzy mogą handlować nimi na Chicago Mercantile Exchange (CME) i czerpać zyski z ruchów cen.

Kontrakt future to prawna umowa między dwiema stronami dotycząca kupna lub sprzedaży towaru po cenie, która została z góry ustalona w określonym z góry terminie. W rzeczywistości kontrakt futures jest świadomym zakładem, że cena aktywów, takich jak Bitcoin, wzrośnie lub spadnie w określonym z góry terminie.

Inwestorzy będą używać narzędzi do analizy rynku kryptowalut, aby ocenić, dokąd zmierza cena. Czas ruchu cen jest również niezwykle ważny. Trader może dokładnie przewidzieć, że cena wzrośnie, ale jeśli nie stanie się to przed wygaśnięciem kontraktu futures, nadal może on stracić pieniądze.

Handel kontraktami futures na kryptowaluty

Kontrakty futures na kryptowaluty będące przedmiotem obrotu na CME są rozliczane gotówkowo w dolarach amerykańskich.

Ogólnie rzecz biorąc, handel kontraktami futures na kryptowaluty na Chicago Mercantile Exchange (CME) lub Intercontinental Exchange (ICE) jest dość kosztowny.

Ale są też inne platformy, takie jak Binance, skierowane do inwestorów detalicznych. Platformy detaliczne umożliwiają handel kontraktami futures na kryptowaluty po niższych stawkach niż CME. Ponadto istnieją brokerzy, którzy oferują kontrakty CFD (kontrakty na różnice kursowe) na bazowe aktywa kryptowalutowe.

Uwaga: kiedy handlujesz kontraktami CFD, nie jesteś właścicielem bazowej kryptowaluty, tylko kupujesz lub sprzedajesz kontrakt pochodny oparty na tej cenie.

Pozycja długa

Pozycja długa to inny termin dotyczący kupowania, gdy spodziewany jest ruch ceny w górę. Dla przykładu wyobraź sobie, że Bitcoin kosztuje 1000 USD. Po przeanalizowaniu ruchu cen Bitcoina na przestrzeni czasu, trader ustala, że cena bitcoina wzrośnie do dnia wygaśnięcia kontraktu futures i kupi 5 kontraktów. Koszt tych kontraktów to 5000 USD (1000 USD x 5 kontraktów).

Inwestor miał rację w swojej analizie i bitcoin wzrasta do 2000 USD, co sprawia, że każdy kontrakt jest wart 2000 USD. Sprzedaje 5 kontraktów za 10 000 USD (2 000 USD x 5) i osiąga zysk w wysokości 5 000 USD.

Podobnie, jeśli trader pomylił się w swojej analizie i Bitcoin spadł do 500 USD na kontrakt, strata na tej transakcji wyniosłaby 2500 USD.

Pozycja krótka

Krótka pozycja to inny termin dotyczący sprzedaży. Inwestor wybierze krótką pozycję, jeśli uważa, że cena Bitcoina spadnie przed datą wygaśnięcia kontraktu.

Inwestor sprzeda 5 kontraktów po 1000 USD za kontrakt za łączną cenę 5000 USD. Jeśli trader miał rację, a cena spadnie do 500 USD za kontrakt, odkupi pierwotne 5 kontraktów za łączną cenę 2500 USD (500 USD x 5 kontraktów) i zatrzyma 2500 USD jako zysk.

Gdyby zamiast tego kryptowaluta wzrosła do 2000 USD, inwestor straciłby łącznie 5000 USD.

Zakładanie konta tradingowego na kryptowaluty

Pierwszym krokiem jest znalezienie firmy brokerskiej, która umożliwi handel kontraktami futures na kryptowaluty. Następnie trader rejestruje konto i zostaje zatwierdzony do handlu opcjami i kontraktami futures.

Niektóre firmy brokerskie, takie jak Binance, umożliwiają handel kontraktami futures na Bitcoina, Ethereum, Litecoin, Ripple i inne kryptowaluty. Niektóre firmy mogą zezwalać na handel kontraktami futures tylko na Bitcoina.

Prawdopodobnie najlepiej jest trzymać się najpopularniejszych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, aby rozpocząć handel kontraktami futures na kryptowaluty. Będą one najbardziej płynne i najłatwiejsze w obrocie.

Ryzyko obracania kontraktami futures

Trading kontraktami futures może być dość ryzykowny. Kupując akcje, możesz stracić tylko całkowitą kwotę inwestycji, jeśli cena akcji spadnie do zera. Handlując kontraktami futures, możesz stracić więcej – znacznie więcej.

Niektóre transakcje futures oferują dźwignię finansową. Ale zazwyczaj wymaga to depozytu zabezpieczającego. Uważaj na dźwignię finansową: jeśli aktywa bazowe, w tym przypadku kryptowaluty, dramatycznie wzrosną lub spadną w stosunku do pozycji, inwestor może popaść w spory dług.

Trader może wyjść z kontraktu, sprzedając go komuś innemu lub zamykając pozycję. Zamknięcie kontraktu oznacza przyjęcie równego wartością, ale przeciwnego kontraktu wobec tego, który posiada inwestor. Jeśli trader chce zamknąć pozycję długą, sprzedaje kontrakt na tę samą kryptowalutę z tą samą datą wygaśnięcia i taką samą ceną wykonania.

O handlu kontraktami futures można się wiele dowiedzieć. Nie jest on przeznaczony dla niedoświadczonych traderów, więc bądź ostrożny!

Podsumowanie

Trading kontraktami futures na kryptowaluty to sposób na czerpanie zysków z ruchu cen kryptowaluty bazowej. Traderzy używają kontraktów futures, gdy nie są zainteresowani posiadaniem kryptowalut, ale chcą czerpać korzyści ze zmian ich cen.

Kontrakty futures są znacznie bardziej ryzykowne niż kupowanie i sprzedawanie akcji. Przed rozpoczęciem spekulacji na kontraktach futures inwestorzy powinni w pełni zrozumieć ryzyko oraz wiedzieć, ile pieniędzy mogą stracić na każdej transakcji. Zawsze miej określony punkt wyjścia podczas tradingu, zwłaszcza jeśli transakcja obraca się przeciwko tobie.

P.S. Subskrybentom mojego bloga udostępniłem już raport z opisem 20 najważniejszych moim zdaniem kryptowalut. Jeśli chcesz do nich dołączyć i bezpłatnie uzyskać dostęp do raportu, kliknij w poniższy przycisk.


Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy i chciałbyś mnie wesprzeć, możesz postawić mi kawę 😉

Powiązane artykuły

streakk staking crypto

STREAKK – Staking kryptowalut na bezpiecznym portfelu

Wartość rynku kryptowalut szacuje się obecnie na ponad 1 bilion dolarów. Spora część tych aktywów

Zeniq/Tupan Minting – czy warto inwestować?

Pomimo spadków na rynku kryptowalut, branża blockchain nadal aktywnie się rozwija. Budowane są systemy, które
koparka helium

Koparka HNT (Helium) – jak otrzymać ją od firmy iHubGlobal?

Już od kilku lat kopanie kryptowalut staje się coraz bardziej popularne. Ceny koparek wykonujących jałowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *