W poprzednim artykule opisałem najprostszą strategię zarabiania na kryptowalutach, czyli „Kup i trzymaj”. Dziś zajmiemy się bardziej zaawansowanym tematem. Trading na kryptowalutach jest sposobem wymagającym dużo więcej czasu i umiejętności. Dzięki temu pozwala też na osiągnięcie większych zysków. Jakie są podstawowe zasady tradingu? Jak zarabiać na Binance?
Spis treści
Trading na kryptowalutach – co to jest?
Strategia tradingu opiera się na aktywnym śledzeniu całego rynku kryptowalut i częstych transakcjach kupna i sprzedaży. Należy to robić w taki sposób, aby ograniczać ryzyko straty oraz maksymalizować zyski. W praktyce oczywiste jest, że aby osiągnąć duży zysk, należy zaakceptować większe ryzyko straty. Dobry trading polega zatem na odpowiednim zarządzaniu stosunkiem ryzyka do potencjalnych zysków. Dużą rolę odgrywa tu przewidywanie możliwych scenariuszy i odpowiednie przygotowanie się na te z nich, które są najbardziej prawdopodobne. Celem jest osiągnięcie lepszych wyników niż HODL-erzy w dłuższej perspektywie czasu, zarówno podczas hossy jak i bessy.
Cechy tradingu
- wymaga czasu – Rynek kryptowalutowy żyje 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Aby reagować efektywnie, musisz śledzić sytuację na rynku praktycznie non-stop. Są na szczęście narzędzia automatyzujące nieco trading, takie jak Stop Loss, Take Profit lub inne bardziej zaawansowane. Nie da się jednak (również od strony psychiki) uprawiać tradingu nie interesując się zupełnie tym, co dzieje się na rynku.
- wymaga nauki – Trading polega na kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut w jak najbardziej odpowiednich momentach i cenach. Skąd wiemy kiedy ten moment jest odpowiedni? Nigdy na 100% tego nie wiadomo. Możesz natomiast wykonać analizę na podstawie której stwierdzisz, że według Ciebie jest to dobry moment. Wymaga to jednak pewnego doświadczenia, znajomości analizy technicznej i wyczucia nastrojów na rynku. Warta uwagi może być obecność na odpowiednich grupach lub po prostu kontakt z innymi ludźmi, którzy się tym zajmują.
- nie jest dla początkujących – powyższy punkt sprawia, że trading nie jest zajęciem dla osób, które dopiero co dowiedziały się o kryptowalutach. Można oczywiście uczyć się tradingu już w praktyce, ale zalecam nie angażowanie w to na początku znaczącego dla Ciebie kapitału.
Trading na kryptowalutach – jak zacząć?
Jeśli już znasz kilka minusów tradingu, a mimo to chcesz spróbować, to pierwszymi krokami będzie założenie konta na giełdzie kryptowalut, nauka działania giełdy i jej obsługi oraz przyswojenie zagadnień analizy technicznej.
Gdzie mogę zacząć tradować?
Nie dowiesz się jak zarabiać na Binance, jeśli nie założysz tam konta. Giełda ta ma wysokie obroty i dużo dostępnych kryptowalut. Do tego posiada wygodną aplikację desktopową oraz mobilną, która pozwala wykonywać transakcje z własnego telefonu. Ostatnio wprowadza również coraz więcej zaawansowanych narzędzi, jak np. OCO (jednoczesne założenie Stop Loss oraz Take Profit) handel z dźwignią czy kontrakty Futures. Aby zarejestrować się w Binance kliknij w poniższy link:
Korzystając z niego uzyskasz przy okazji 5% zniżki na wszelkie prowizje płacone giełdzie.
Binance – Jak wpłacić pieniądze?
Aby handlować kryptowalutami na Binance, najpierw potrzebujesz przesłać tam swoje kryptowaluty. Jeśli dopiero zaczynasz z nimi przygodę, to musisz je najpierw kupić. Najprostszą drogą jest kupno przy pomocy karty bankowej bezpośrednio na Binance (zakładka „Portfel”, pozycja „Kup kryptowaluty”). Możesz także skorzystać z bitomatu lub kantoru internetowego. Innym sposobem jest założenie konta na giełdzie BitBay, wpłacenie tam złotówek, kupno kryptowalut i przesłanie ich na Binance. Całą operację opisałem szczegółowo w oddzielnym artykule.
Czego musisz się nauczyć?
Obsługa giełdy Binance
Aby bezpiecznie rozpocząć trading, przede wszystkim musisz się nauczyć obsługiwać giełdę Binance. Nie jest to szczególnie trudne, ale jeśli jesteś laikiem, to polecam spędzić nad tym trochę czasu. Być może napiszę w przyszłości artykuł na ten temat, ale na ten moment musisz zajrzeć do materiałów w Google. Do podstawowych czynności będzie potrzebne składanie zleceń zakupu i sprzedaży Buy-Limit oraz Sell-Limit, zakładanie Stop-Loss oraz obsługa funkcji OCO.
Gdy masz już pewność, że wszystko rozumiesz, możesz zawrzeć testowo kilka transakcji kupując kryptowaluty, których kurs może Twoim zdaniem wzrosnąć w najbliższym czasie. Pamiętaj, żeby nie angażować znaczącego kapitału do momentu, aż zdobędziesz pozostałą wiedzę i doświadczenie.
Nauka analizy technicznej
Kolejnym krokiem jest nauka podstaw analizy technicznej. Jest to dość złożone zagadnienie i polega na rozpoznawaniu poszczególnych formacji widocznych na wykresach. Formacje te często są powtarzalne i z pewnym prawdopodobieństwem można na ich podstawie przewidzieć jak może się zachować cena w przyszłości. Zagadnień analizy technicznej i różnych jej technik można się uczyć całe życie, natomiast zrozumienie podstaw powinno Ci zająć kilkanaście godzin solidnej nauki.
W celu nauki analizy technicznej polecam Ci stronę ATSkaner na której możesz znaleźć za darmo bardzo solidne kompendium wiedzy. Zapoznaj się z materiałami (przejdź przez wszystkie pozycje z menu po lewej stronie) i upewnij się, że dobrze zrozumiałeś przedstawiane zagadnienia. Od tej pory powinieneś rozumieć wszelkie dyskusje na forach i grupach tematycznych, a także bez wstydu porozmawiasz z doświadczonymi traderami.
Strategia tradingu na kryptowalutach
Szczegółowe strategie poszczególnych graczy mogą się oczywiście dość znacząco różnić. Każdy trader powinien trzymać się pewnych podstawowych zasad, które są często podkreślane przez profesjonalistów.
Zarządzanie portfelem
- Dywersyfikuj – Tak jak mówi się aby „nie wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka”, tak nie powinieneś stawiać wszystkiego na jedną kryptowalutę. Rynek jest trudny do przewidzenia, a w każdej chwili może pojawić się jakaś zła informacja dla danej kryptowaluty. Jeśli nie chcesz stracić znacznej części kapitału w jeden dzień, rozłóż kapitał na kilka walut. Ja staram się nigdy nie posiadać więcej niż 50% kapitału w jednej kryptowalucie.
- Nie daj się ponieść emocjom – Decyzje podejmowane pod wpływem chwili zazwyczaj nie są dobrze przemyślane. Staraj się dla każdej kryptowaluty mieć opracowany plan na różne scenariusze, aby nie musieć podejmować pochopnych decyzji.
- Kupuj i sprzedawaj „partiami” – Jeśli nie jesteś pewien czy już teraz sprzedawać lub kupować daną walutę, po prostu zrób to na np. 50% lub 25% całej zamierzonej wartości. Podobnie jeśli np. zamierzasz kupić długoterminowo Bitcoina i nie wiesz czy już jego kurs osiągnął dno, podziel sobie kwotę zakupu na kilka części i kupuj regularnie każdą z nich co jakiś czas. W ten sposób uśrednisz kurs i nie będziesz pluł sobie w brodę, że nie kupiłeś w samym dołku.
Szukanie okazji
- Szukaj dobrego momentu wejścia – Musisz przeprowadzić analizę, na podstawie której ustalisz moment lub cenę, przy której zakupisz kryptowalutę. Często będzie to miejsce, gdzie cena odbija się od linii wsparcia bądź jest po przebiciu oporu. Przygotuj się do tego momentu już wcześniej i określ dalsze kroki, aby być pewnym, że masz plan na dalszy rozwój wypadków. Pomyśl nad miejscem ustawienia Stop Loss oraz Take Profit. Zadbaj o to, aby stosunek potencjalnych zysków do strat był zadowalający!
Prowadzenie pozycji
- Określ Stop Loss oraz Take Profit – Stop loss zabezpiecza nas przed poniesieniem strat. Oznacza on, że kryptowaluta zostanie automatycznie sprzedana, gdy cena osiągnie ustalony poziom. Powinieneś ustawić Stop Loss w miejscu, gdzie jasne jest, że scenariusz idzie wbrew Twoim oczekiwaniom, tzn. np. pod linią wsparcia. Take profit oznacza złożenie zlecenia sprzedaży w założonej cenie. Sprzedawać można partiami, co w praktyce oznacza ustawienie Take Profit’u w kilku miejscach. Do jednoczesnego ustawienia Stop Loss i Take Profit na Binace możesz użyć narzędzia „OCO”.
- Trzymaj się założeń i zabezpieczaj pozycję – Nigdy nie obniżaj Stop Lossu bez wyraźnego powodu. Jeśli śledzisz sytuację na bieżąco, możesz zareagować odpowiednio zabezpieczając swoją pozycję. Na przykład gdy cena idzie w górę możesz usunąć Take Profit, a następnie przesunąć Stop Loss na cenę niewiele mniejszą od bieżącej. W ten sposób w przypadku gdy cena spadnie, nadal pozostaniesz z zyskiem. Kiedy natomiast cena dalej będzie wzrastać, pozycja nadal zostanie utrzymana w dalszym ciągu zwiększając zyski. W przypadku rosnącej ceny dobrym zwyczajem jest podwyższanie Stop Lossa zamiast natychmiastowej sprzedaży, aby nie zamykać drogi do zwiększenia zysku. Ciekawym narzędziem w tej strategii jest „Trailing Stop Loss” automatycznie podwyższający Stop Loss w przypadku gdy cena rośnie (niestety Trailing Stop Loss nie jest jeszcze dostępny na Binance. Znajdziesz go natomiast np. na Bitmex)
Podsumowanie
Po obejrzeniu powyższego przykładu sądzisz pewnie, że nie ma nic prostszego niż kupno i sprzedaż kryptowalut w odpowiednich momentach. Niestety każdy jest mądry, gdy patrzy na historyczne wykresy. Stosowanie analizy technicznej w praktyce nie jest takie łatwe, a osiąganie regularnych zysków jeszcze trudniejsze. Wiele zależy od doświadczenia gracza, jego intuicji oraz tym jak dobrze radzi sobie z emocjami. Dla osób z zacięciem analitycznym jest to na pewno bardzo ciekawa forma zastosowania swoich umiejętności. Nie każdy osiągnie zysk w tradingu. Każdy jednak, kto nauczy się regularnie zarabiać przy większym budżecie, może poważnie myśleć o zajęciu się tym na pełen etat zostawieniu dotychczasowego zajęcia i rozpoczęcia „Życia bez etatu” 🙂 Czy warto spróbować? Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie 🙂
A może masz już za sobą jakieś doświadczenia w tradingu na kryptowalutach? Jeśli tak jest, to będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy i chciałbyś mnie wesprzeć, możesz postawić mi kawę 😉
W kolejnych artykułach będę jeszcze poruszał zagadnienia związane z tradingiem oraz zarabianiem na kryptowalutach. Jeśli nie chcesz tego przegapić, a przy okazji pobrać mój autorski raport z opisem 20 najważniejszych kryptowalut, kliknij w poniższy przycisk i zostaw mi swego maila.