W zaciszu brazylijskich lasów równikowych inżynierowie od kilku lat pracują nad produktem, który może zrewolucjonizować lotnictwo. Chodzi o statek powietrzny, który łączy zalety drona, śmigłowca i samolotu odrzutowego. Co ważne, następuje właśnie tokenizacja całego projektu. Oznacza to, że każdy może teraz nabyć udziały w ich przedsięwzięciu (w postaci tokenów TDRONE). W tym wpisie pokażę Ci, czym zajmuje się firma Tupan Aircraft Company, na jakich zasadach można zainwestować w jej produkt oraz jak to zrobić krok po kroku.
Spis treści
Tupan Drone – opis produktu
Pełna i oficjalna nazwa nowego statku powietrznego to Tupan Cargo Aircraft. Za jego projektem i wykonaniem stoi doświadczona grupa brazylijskich inżynierów i naukowców skupiona wokół firmy Tupan Aircraft Company. Firma ta powstała jako spółka-córka firmy Tupan, o której wspominałem już przy okazji jednego z poprzednich artykułów.
Czym jest Tupan Drone?
Pisząc o tym produkcie, nie wiem czy bardziej właściwe jest tu używanie słowa dron, czy samolot. Cała siła Tupan Cargo Aircraft leży w tym, że wprowadza on w zasadzie nową kategorię statku powietrznego, a przynajmniej łączy w jednym statku powietrznym kilka tych kategorii. Dla uproszczenia będę stosował nazwę dron, lecz nie wiem, czy przyjmie się ona w przyszłości dla tego typu maszyn.
Tupan Drone jako HSVSTOL
Aby naocznie przekonać się, o czym mówimy, na początek proponuję obejrzeć filmik z pierwszych testów TUPAN-RC 300, czyli najmniejszego z omawianych dronów:
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to podobieństwo do dużego drona, możliwość pionowego startu oraz charakterystyczny dźwięk podobny do silnika odrzutowego. Ważne jednak, że po osiągnięciu odpowiedniej wysokości może on osiągać prędkość zbliżoną do samolotów pasażerskich!
Tupan Drone jest z założenia statkiem typu HSVSTOL, co oznacza High Speed and Vertical/Short Take-Off and Landing. Można dzięki temu połączyć dwie ważne cechy: bardzo dużą prędkość oraz możliwość pionowego startu i lądowania. Próby stworzenia maszyn HSVSTOL miały miejsce już w połowie XX wieku, jednak żadna z nich nie była na tyle udana, aby osiągnąć sukces komercyjny. Z mojego researchu wynika, że tego typu pojazdy funkcjonowały jedynie w armii USA. Był to jednak zupełnie inny typ maszyny, służył do innych celów, a w dodatku był dwa razy wolniejszy od Tupan Drone.
Istniejące alternatywy dla Tupan Drone
Spośród istniejących popularnych statków powietrznych możemy na ten moment wyróżnić samoloty odrzutowe, śmigłowce oraz drony. Każdy z nich ma swoje zalety oraz ograniczenia. Samoloty są co prawda szybkie i mają duży zasięg, ale potrzebują długiej drogi startowej, co ogranicza ich używanie w trudniej dostępnych terenach. Problemu tego nie ma śmigłowiec. Lata on jednak zdecydowanie wolniej, jest niezwykle paliwożerny oraz bardzo drogi w użytkowaniu. Tańsze są drony konwencjonalne, jednak ich zasięg, prędkość oraz ładowność pozostawiają wiele do życzenia.
Na tle konkurencji Tupan Drone wypada bardzo korzystnie:
- dość duży zasięg – do 1200 km
- wysoka prędkość przelotowa – do 850 km/h
- duża ładowność – do 600 kg
- niskie zużycie paliwa
- wysoki pułap – do 33.000 ft (pułap samolotów pasażerskich)
- możliwość pionowego startu
Napędem Tupan Drone są śmigła oraz silniki odrzutowe, które są uruchamiane w zależności od rodzaju i fazy lotu.
Rodzaje Tupan Drone oraz ich osiągi
Bazowo Tupan Drone będzie produkowany w 4 podstawowych wersjach różniących się głównie rozmiarem, co też wiąże się z różnymi osiągami i zastosowaniami. Poniżej przedstawiam planowane osiągi poszczególnych maszyn.
Każdy z modeli będzie w pełni autonomiczny. Oznacza to, że nie będzie potrzebował ani pilota, ani żadnego człowieka nadzorującego jego lot. Zostanie to zrealizowane dzięki systemowi nawigacyjnemu składającego się z odpowiednich czujników oraz specjalnego oprogramowania. Obraz z kamery umieszczonej na dronie będzie mógł być przesyłany na ziemię wraz z wszelkimi danymi lotu. W razie potrzeby będzie też możliwość zmiany trasy lub kierunku lotu już w jego trakcie.
Dron będzie miał możliwość lądowania wraz z ładunkiem lub tylko zrzucenia samego ładunku.
Możliwe zastosowania Tupan Drone
Duże możliwości techniczne drona sprawiają, że wachlarz jego zastosowań może być bardzo szeroki:
- Dostawy towarów – transporty wszelkich towarów, które obecnie odbywają się za pomocą ciężarówek, pociągów, statków i samolotów. Każdy z powyższych środków transportu ma swoje wady, które mogą zostać zredukowane przy pomocy Tupan Drone.
- Cele wojskowe – pionowy start, duża ładowność i możliwość zrzucenia towaru bez lądowania to cechy, które sprzyjają wykorzystaniu drona do wszelkich transportów wojskowych. Po uzbrojeniu mógłby również zostać użyty bezpośrednio do walki.
- Prowadzenie obserwacji – detekcja ognia, ochrona granic, poszukiwania zaginionych osób, szczątków samolotów itp.
- Transporty medyczne – np. szybki transport organów do przeszczepu pomiędzy szpitalami w różnych miastach
- Akcje ratunkowe – dostarczanie żywności i środków medycznych w trudno dostępne rejony
- Akcje gaśnicze – szybki transport i zrzut wody na trudno dostępne tereny objęte pożarem
- Rolnictwo – monitoring upraw oraz rozpylanie środków chemicznych
- Wsparcie dla platform wiertniczych – szybkie dostawy produktów i części zamiennych dla załogi
Skoro wiesz już, z jakim produktem mamy do czynienia, zapraszam Cię do zapoznania się z możliwościami inwestycyjnymi.
Tupan Drone – zasady inwestycji
Dzięki technologii tokenizacji każdy z nas już na tym wczesnym etapie istnienia projektu może stać się udziałowcem Tupan Aircraft Company. Firma ta zostanie częściowo ztokenizowana i stanie się w pewnej mierze organizacją DAO (decentralized autonomous organization). Posiadanie tokenów TDRONE powiązanych z Tupan Aircraft Company będzie równoznaczne z posiadaniem udziałów w tejże organizacji. Cena wspomnianych tokenów będzie podlegać podobnym prawom jak tradycyjne akcje przedsiębiorstwa. Zakładając sukces całego przedsięwzięcia, masz więc prawo liczyć również na znaczny wzrost wartości posiadanych tokenów.
Ekosystem ZENIQ
Na ten moment jedyną drogą zainwestowania w Tupan Drone i nabycia tokenów TDRONE jest zrobienie tego poprzez ekosystem ZENIQ. W skrócie jest to platforma kryptowalutowa, która zbudowała zaplecze techniczne (własny blockchain, infrastruktura hardware’owa itd.) do obsługi różnego rodzaju projektów z naciskiem na projekty tokenizacji. O szczegółach ekosystemu ZENIQ możesz przeczytać w jednym z moich poprzednich artykułów. Artykuł ten opisuje również samą firmę Tupan, która początkowo była właścicielem patentu Tupan Drone.
Minting TDRONE i jego zasady
Inwestycja w Tupan Drone polega na zakupie tzw. node’a „TDRONE Minting Node”. Jest to urządzenie hardware’owe utrzymywane w serwerowniach firmy ZENIQ, które zajmuje się mintingiem (tworzeniem, kopaniem) tokenów TDRONE dla jego właściciela. Cały proces będzie się odbywać na ZENIQ Smartchain, podobnie jak w przypadku innych projektów w ekosystemie ZENIQ.
Maksymalna ilość node’ów dostępnych w sprzedaży to 1,5 miliona, a maksymalna podaż tokena TDRONE to 10 miliardów. Połowa kwoty wydanej na node’y brana jest pod uwagę przy rozliczaniu programu partnerskiego SAFIR/ZENIQ.
Start produkcji tokenów będzie miał miejsce za ok. 2-3 miesiące. Ilość wykopywanych monet będzie z czasem spadać. Dodatkowo ważny jest również moment zakupu „TDRONE Minting Node”. Powodem tego jest tzw. halving czasowy oraz sprzedażowy.
Halving czasowy
Halving czasowy będzie polegał na tym, że od startu produkcji tokenów tempo mintingu będzie płynnie spadać wraz z upływem czasu. Każdego dnia ilość kopanych tokenów będzie się minimalnie zmniejszała w takim tempie, że po roku wydobycie będzie o połowę mniejsze. Dla przykładu – jeśli Twój node w dniu premiery będzie wydobywał 100 tokenów TDRONE dziennie, to po roku będzie to już 50 TDRONE, po dwóch latach 25 TDRONE każdego dnia itd.
Halving sprzedażowy
Halving sprzedażowy będzie z kolei premiował osoby, które zainwestują w projekt odpowiednio wcześnie. Im wcześniej node zostanie zakupiony, tym będzie on posiadał większy tzw. minting power. Kupując node’a w dniu premiery, uzyskasz minting power na poziomie 100%. Oznacza to, że rozpoczniesz od otrzymywania bazowych 100 tokenów TDRONE dziennie. Minting power dla kolejnych urządzeń będzie spadał o 1% po sprzedaży kolejnych 2000 node’ów.
Obecnie do 15.02.2023 trwa promocja przedsprzedażowa, w której zakup node’a wiąże się z uzyskaniem minting power o wartości aż 115%. Po tym okresie minting power zejdzie do 110%, a następnie w fazie Pre-Sale będzie się zmniejszał co tydzień o 1% aż do bazowych 100% w dniu premiery.
Wchodząc odpowiednio wcześnie, można więc sobie zapewnić ponadstandardową ilość wydobywanych tokenów TDRONE, której nikt już nigdy później nie uzyska.
TDRONE – warunki inwestycji
Każda osoba ma prawo nabyć dowolną ilość node’ów „TDRONE Minting Node”. Bazowo dla nowego klienta cena pojedynczego node’a wynosi 1298 Euro i jest to najbardziej podstawowa forma wejścia.
Jest również możliwość zmniejszenia swojej inwestycji poprzez zakup pewnej części udziału w pojedynczym nodzie lub odwrotnie – zakup hurtowo większej ilości. Cena jednostkowa będzie tym mniejsza, im większą ilość zdecydujesz się zakupić.
- 1/32 node’a – 100 EUR
- 1/16 node’a – 135 EUR
- 1/8 node’a – 220 EUR
- 1/4 node’a – 400 EUR
- 1/2 node’a – 700 EUR
- 1 node – 1.298 EUR
- 2 node’y – 2.550 EUR
- 4 node’y – 5.000 EUR
- 8 node’ów – 9.750 EUR
- 16 node’ów – 19.000 EUR
- 32 node’y – 37.500 EUR
Cena wejścia może być nieco niższa w przypadku, gdy posiadamy już tzw. ZENIQ Minting Hub – urządzenie, na którym de facto znajduje się nasz node. Koszt zakupu takiego ZENIQ Minting Hub to 1.498 Euro. ZENIQ Minting Hub został szerzej opisany w artykule o ZENIQ. Obecnie najważniejszą korzyścią z jego posiadania jest możliwość zakupu node’ów nowych projektów w odpowiadającej ilości ze zniżką ok. 23%. W przypadku posiadania jednego ZENIQ Minting Hub można więc zakupić jeden „TDRONE Minting Add-On” w cenie 998 Euro.
Jeśli więc sam ekosystem ZENIQ bardzo Ci się podoba oraz zamierzasz w przyszłości inwestować w podobne projekty tokenizacji, być może warto zakupić najpierw ZENIQ Minting Hub, a następnie „TDRONE Minting Add-On” ze zniżką. W przeciwnym wypadku nie opłaca się to i wystarczy zakupić po prostu odpowiednią ilość „TDRONE Minting Node”.
Inwestycja w Tupan Drone – jak zacząć?
Rejestracja w Safir.com
Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w projekt Tupan Drone, musisz zacząć od rejestracji swego konta u dystrybutora tych produktów, czyli w serwisie safir.com – zrobisz to, klikając poniższy przycisk:
Wypełnij formularz swoimi podstawowymi danymi i kliknij link potwierdzający w wiadomości e-mail, którą otrzymasz. Po kliknięciu możesz od razu zalogować się na swoje konto w safir.com.
Przy pierwszym logowaniu otrzymasz informację o tym, że w przypadku utracenia dostępu do konta, jedynym sposobem na jego odzyskanie będzie weryfikacja swojej tożsamości. Aby jednak była ona możliwa, powinieneś najpierw przejść procedurę KYC (Know Your Customer). Możesz to zrobić w tym momencie lub później. Wymagane jest podanie jedynie takich danych jak: imię, nazwisko, narodowość oraz numer i data ważności dokumentu tożsamości. Na ten moment nie ma potrzeby skanowania i przesyłania żadnych dokumentów.
Depozyt
Aby nabyć dowolny produkt, w pierwszej kolejności powinieneś dokonać depozytu na swoje konto. Najprostszą metodą będzie zasilenie konta przy pomocy kryptowalut. W tym celu przejdź w menu do zakładki „Balance”, a następnie „Deposit Crypto”. Do wyboru mamy BTC, BCH, ETH, EURO i LTC. Do dokonania pierwszego depozytu polecam LTC (Litecoin) z powodu jego popularności oraz niskich kosztów transferu (zazwyczaj poniżej 1 zł).
Po wybraniu kryptowaluty kliknij przycisk po prawej stronie „Get Litecoin Address”, aby uzyskać adres do wpłaty. Po chwili w miejscu przycisku ujrzysz kod QR oraz adres portfela, na który powinieneś dokonać transferu. Przesłać możesz w zasadzie dowolną kwotę. Zostanie ona automatycznie przeliczona na Euro, dodana do Twego konta i widoczna w górnej części menu zaraz pod Twoim avatarem. Zdeponowaną kwotę możesz teraz użyć do zakupu wybranych produktów.
Zakup TDRONE Minting Node
Gdy jesteś zdecydowany na zakup, przejdź do zakładki „Shop” i wybierz „Products”. Na liście produktów znajdź „TDRONE Minting Node” lub „TDRONE Minting Shares” (dla zakupu części node’a). Jeśli posiadasz już ZENIQ Minting Hub, możesz wybrać tańszy „TDRONE Minting Add-On”. Zwróć uwagę na podany minting power – będzie to wydajność Twojego egzemplarza. Po dokonaniu wyboru kliknij „Buy”, zaznacz wymagane zgody i postępuj zgodnie z dalszymi poleceniami.
Śledzenie projektu
Jak w każdym biznesie, warto trzymać rękę na pulsie i pilnować, czy wszystko jest na właściwym miejscu. Po zakupie możesz przejść do zakładki TDRONE, aby zobaczyć swoje node’y. Jeśli posiadasz ZENIQ Minting Hub, możesz znaleźć informacje o nim w zakładce ZENIQ –> ZENIQ Hubs.
Aby być zawsze na bieżąco z projektem, dodaj się również do grupy na Telegramie, gdzie główny polski lider zawsze przekazuje najświeższe informacje. Aby otrzymać zaproszenie do tej grupy, odezwij się do mnie. W razie innych pytań na temat projektu również jestem do Twojej dyspozycji.
Podsumowanie
Inwestycja w projekt Tupan Drone wydaje mi się dość ciekawą opcją. Nie znam się co prawda na branży lotniczej, ale wygląda na to, że statek powietrzny łączący zalety samolotu odrzutowego, śmigłowca i drona ma szanse stać się rewolucją. Sama lista możliwych zastosowań takiego produktu robi duże wrażenie i pobudza wyobraźnię.
Zakup node’a w celu zdobycia tokenów TDRONE nie jest na pewno inwestycją krótkoterminową. Należy pamiętać, że raczej nie będzie opcji sprzedaży takiego node’a i szybkiego odzyskania zainwestowanych środków. Gdy tokeny zaczną już spływać na nasze konto, trzeba będzie też zapewne odczekać pewien okres, aby możliwa stała się ich sprzedaż na wolnym rynku w dobrej cenie. Nie jestem teraz w stanie podać informacji o terminie, w którym będzie to możliwe.
Ogólnie projekt inwestycji w Tupan Drone jest we wczesnej fazie rozwoju i kolejne jego szczegóły będą jeszcze ogłaszane. Śledząc inne projekty w ekosystemie ZENIQ, widzę natomiast i potwierdzam, że wszystkie produkty ZENIQ są sukcesywnie rozwijane, regularnie odbywają się wokół nich różnego rodzaju eventy, a społeczność jest nastawiona na długofalowy rozwój. Twórcy jednocześnie nie obiecują szybkich zysków i nie stosują tanich chwytów marketingowych. Zamiast tego stawiają raczej na stabilny rozwój i stałe ulepszanie swoich produktów, co mi osobiście bardzo pasuje.
Tokeny będące udziałami w tak rewolucyjnym przedsięwzięciu mogą być w przyszłości bardzo cenne. Pamiętaj tylko, że to Ty sam odpowiadasz za swoje decyzje finansowe i nawet najlepiej zapowiadający się projekt wcale nie musi się zakończyć sukcesem. Moim zadaniem jest jedynie rzetelne przedstawienie projektu i wyrażenie o nim własnej opinii.
Przydatne linki:
- tupan300.com – Strona oficjalna projektu
- tupan.tec.br – Strona oficjalna producenta
- Nagranie webinaru prezentującego projekt [ENG]
- REJESTRACJA
W razie dodatkowych pytań pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać.
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe newsy i informacje na temat nowych artykułów na blogu, zapisz się na mój newsletter: